معدن موتاندا شرکت گلنکور به دلیل تهی شدگی کانه کمترین کبالت را تولید کرده است

سه منبع آگاه گفتند که کاهش عیار سنگ معدن ذخایر کبالت در معدن موتاندا گلنکور در کنگو به این معنی است که معدنکار سالانه 15 درصد کمتر از فلز باتری تولید خواهد کرد.

مشکل در موتاندا، کم شدن کانسار روی سطح است. منابع افزودند که گلنکور باید برای بازیابی و فرآوری سنگ معدن سولفید واقع در زیر سطح سرمایه گذاری کند.

معدنکار مستقر در لندن در حال انجام یک مطالعه امکان سنجی است که یکی از منابع گفته است انتظار می رود به زودی تکمیل شود تا میزان سرمایه گذاری و اینکه آیا این کار را انجام خواهد داد یا خیر.

گلنکور از اظهار نظر خودداری کرد.

با این حال، سرمایه گذاریه ای بیشتر در این معدن، هزینه های تولید در موتاندا را در زمانی که قیمت کبالت ضعیف است، افزایش خواهد داد. فلز کبالت با قیمت حدود 16 دلار در هر پوند از ژوئن سال 2022 تا حدودی به دلیل تقاضای بی‌نظیر بخش خودروهای الکتریکی، بیش از نصف شده است.

دو منبع گفتند که تولید کمتر کبالت از موتاندا احتمالاً به این معنی است که گلنکور از سال 2024 به میزان 5000 تن کاهش می دهد. انتظار می رود امسال حدود 38000 تن تولید کند.

گلنکور که معمولاً راهنمایی‌های خود را برای سرمایه‌گذاران در دسامبر به‌روزرسانی می‌کند، امسال روز سرمایه‌گذار برگزار نمی‌کند و دستورالعمل‌های سال ۲۰۲۴ خود را در به‌روزرسانی منظم در سال آینده شرح می‌دهد.

گلنکور در ماه آگوست اعلام کرد کبالت را در نیمه اول سال ذخیره کرده و عرضه به بازار را برای حمایت از کاهش قیمت ها کمتر کرده است.

بخشی از دلیل افت قیمت، از سرگیری محموله های کبالت و مس از معدن CMOC گروه Tenke Fungurume چین (TFM) در ماه ژوئیه، پس از توقف یک ساله بود.

چشم انداز بلندمدت قیمت نیز به دلیل تغییر به باتری های ارزان تر لیتیوم آهن فسفات (LFP) و دور از باتری هایی که از کاتدهای نیکل، کبالت و منگنز (NCM) به ویژه در چین استفاده می کنند، نامشخص است.

تحلیلگران Macquarie انتظار دارند امسال 17000 تن مازاد در بازاری که حدود 210000 تن تخمین زده است و در سال 2024 18600 تن مازاد عرضه کند.

کبالت در جمهوری دموکراتیک کنگو (تولید کننده برتر) به شکل هیدروکسید به عنوان محصول جانبی تولید مس استخراج می شود. این به افزایش بازه رانندگی و عمر باتری خودروهای الکتریکی کمک می کند و توسط ایالات متحده و اروپا به عنوان یک ماده معدنی حیاتی شناخته شده است.

نظر:

پاسخ: