نماینده مجلس: فرآیند لغو پروانه ۲ معدن سنگ در حوالی مشهد به جریان افتاد

مشهد-ایرنا- نماینده مشهد و رییس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی گفت: فرآیند لغو پروانه بهره‌برداری ۲ معدن سنگ «دهنو شاندیز و کمر مقبولا» واقع در شاندیز خراسان رضوی و حوالی مشهد با درخواست فعالان و متولیان میراث فرهنگی و به دلیل آسیب‌رساندن به آثار و سنگ‌نگاره های باستانی «دیزدر» به جریان افتاد.

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: آثار و سنگ نگاره های تاریخی «دیزدر» در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ در فهرست آثار ملی ثبت شده‌ است و فعالیت معادن یاد شده تهدیدی برای نقوش صخره‌ای تاریخی این سنگ نگاره ها محسوب می شود.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ ضمن تشکر از بازدید اخیر وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از مجموعه تاریخی دیزدر اظهار داشت: پیگیری های وزارت میراث فرهنگی از وزارت صنعت معدن و تجارت برای لغو پروانه معادن متخلف در جریان است و مکاتبات قانونی در این خصوص صورت گرفته است.
وی اظهار داشت: پیش از این کارشناسان میراث فرهنگی به معادن منطقه اعزام شده بودند، از آنجایی که این واحدهای معدنی نسبت به توقف فعالیت خود اقدامی صورت نداده اند.
حجت الاسلام پژمانفر به کشف سنگ نگاره های جدید در این منطقه اشاره و بیان داشت: فعالیت معادن در این بخش به نقوش ارزشمند تاریخی آسیب رسانده و موجب اعتراض مردمی دوستداران میراث فرهنگی شده است، لذا لغو پروانه این معادن به همت متولیان میراث فرهنگی به جریان افتاده است.
دره تاریخی و تمدنی «دیزدر» در ابتدای جاده شاندیز یکی از مکان‌های تاریخی خراسان رضوی با ثبت ملی است که در فاصله حدود هشت کیلومتری مشهد و در حاشیه مسیر تردد به سمت شهر شاندیز قرار دارند.
محدودهٔ شهرستان طرقبه شاندیز بعد از پل مهندس پرتویی و انتهای بلوار وکیل‌آباد مشهد آغاز می‌شود و از شمال با جاده مشهد- قوچان محدود می‌شود. این شهرستان از جنوب با شهرستان نیشابور و از غرب نیز با شهرستان گلبهار همسایه است.
طرقبه شاندیز پس از مشهد و نیشابور مهم‌ترین شهرستان توریستی و گردشگری استان خراسان رضوی محسوب می‌شود. شهر شاندیز نیز به‌عنوان نخستین منطقهٔ بین‌المللی نمونهٔ گردشگری ایران در سال ۱۳۸۴ توسط دولت برگزیده شده‌ است.

بر اساس اعلام دستگاه‌های خدماتی، شمار ساکنان شهرستان طرقبه و شاندیز حدود ۸۰ هزار نفر است که این جمعیت در ۲ شهر طرقبه و شاندیز و ۳۹ روستای دارای دهیاری سکونت دارند.

همچنین این شهرستان دارای ۴۷ اثر طبیعی و تاریخی ثبت ملی و یک موزه مردم شناسی است.

نظر:

پاسخ: