کهگیلویه و بویراحمد آمادگی واگذاری ۶۵ محدوده معدنی را دارد

یاسوج- ایرنا- مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: آمادگی واگذاری ۶۵ محدوده معدنی شامل ۱۶ فقره پروانه اکتشاف، ۲۱ فقره گواهی کشف و ۲۸ پروانه بهره برداری وجود دارد.

کریم روزبهان روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از برنامه های در دست اجرای حوزه معادن استان می توان به پروژه های در حال اجرا جهت ایجاد زیرساخت های مورد نیاز معادن ، برگزاری مزایده عمومی معادن ، برگزاری مزایده بسته های سرمایه گذاری ، تعیین تکلیف اعتبار مجوزهای معدنی نام برد.

وی افزود: بر اساس برنامه ابلاغی وزارت صمت، ۶۵ محدوده معدنی استان از طریق مزایده عمومی واگذار خواهد شد که این مهم از تاریخ ۲۸ آبان از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) و برنامه زمانبندی مشخص شده است و متقاضیان می توانند در فرآیند واگذاری محدوده های معدنی استان شرکت نمایند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: متقاضیان فرصت دارند تا روز سه شنبه هشتم آذرماه نسبت به دریافت اسناد مزایده اقدام و تا تاریخ بیست و سوم آذرماه قیمت پیشنهادی خود را در سامانه ستاد اعلام کنند.

روزبهان ابراز داشت: افراد جهت اطلاع و مشاهده اطلاعات مزایده به آدرس الکترونیکی kvb.mimt.gov.ir اداره کل صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد مراجعه کنند.

وی ابراز داشت: در ضمن نقشه محدوده های معدنی بر اساس کد کاداستر اعلام شده در مزایده در سامانه کاداستر کشور به نشانی www.cadastre.mimt.gov.ir در قسمت نقشه قابل مشاهده می باشد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد علاوه بر مزایده عمومی ، ۱۴ محدوده معدنی نیز در قالب سه بسته سرمایه گذاری (شامل بسته گچ بلوک یاسوج ، بسته گچ بلوک گچساران - دوگنبدان و بسته گچ بلوک دهدشت) ، در برنامه واگذاری سال جاری می باشد.

روزبهان تاکید کرد: همچنین پنج محدوده معدنی امیدبخش حاصل از مطالعات پهنه اکتشافی دنا ، در مجموع به مساحت ۱۹۵ کیلومتر مربع ، در سامانه کاداستر معادن ، ثبت و استعلامات صدور پروانه اکتشاف این محدوده ها برای مواد معدنی فسفات ، بوکسیت و سایر کانسارهای فلزی ، صادر شده است و امیدواریم با موافقت دستگاه های استعلام شونده ، مطالعات اکتشافی این پنج محدوده ، تکمیل و منتج به صدور گواهی کشف معادن گردد.

وی اضافه کرد: مابقی زیرپهنه های اکتشافی ، پهنه اکتشافی دنا از تاریخ ۱۳ آذر برای استفاده سایر متقاضیان معدنی ، آزاد خواهد شد و متقاضیان می توانند در چارچوب ضوابط و مقررات و رعایت الزامات مرتبط ، محدوده های مورد درخواست خود را در سامانه کاداستر معادن ثبت کنند.

در حال حاضر ۸۱ پروانه بهره برداری معدن با سرمایه گذاری ۱۰۹۶ میلیارد ریال ، اشتغال ۷۹۰ نفر و استخراج اسمی سالیانه حدود ۶ میلیون تن در استان دارای اعتبار هستند و کل ذخیره قطعی این معادن ، ۱۶۸۴ میلیون تن می باشد.

۴۵ فقره از این معادن با ذخیره قطعی ۱۴۳۹ میلیون تن ، سرمایه گذاری ۲۴۸ میلیارد ریال ، اشتغال ۴۶۸ نفر و استخراج اسمی سالیانه ۳۶۰۰ هزار تن ، فعال هستند و ۹ معدن در حال تجهیز و ۲۷ معدن نیز غیرفعال هستند.

در ۶ ماهه نخست سالجاری پنج معدن غیرفعال ، مجددا فعال و با سرمایه گذاری ۱۳۰ میلیارد ریال ، اشتغال ۳۳ نفر و استخراج اسمی سالیانه ۴۸ هزار تن ، عملیات استخراجی خود را از سر گرفته اند.

نظر:

پاسخ: