معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو اعلام کرد: طراحی ۵ راهبرد و ۲۲ برنامه با هدف توسعه فناوری بخش معدن کشور

دنیای معدن- عضو هیات مدیره و معاون برنامه ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: پنج راهبرد و ۲۲ برنامه در ایمیدرو با هدف توسعه فناوری بخش معدن و صنایع معدنی در سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» طراحی شده است.
به گزارش دنیای معدن، «امیر خرمی شاد» در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: توجه به مساله فناوری و نوآوری جزو رویکردهای جدیدی است که در ایمیدرو تقویت شده و در زمینه های مختلف در حال اقدام به منظور سازماندهی و فراهم کردن شرایط مناسب برای تقویت شرکت های دانش بنیان و توسعه فناوری در کشور هستیم.

وی بیان داشت: طرح زیست بوم نوآوری و فناوری بخش معدن با هدف فراهم کردن شرایط مناسب ایجاد زیرساخت های نوآوری در بخش معدن و صنایع معدنی ایجادشده و به دنبال حمایت از ایجاد و خلق استارتاپ ها، توسعه کسب وکارهای نوپا، تجاری سازی محصولات و خدمات شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناوری است.

خرمی شاد تاکید کرد: از طریق فراهم کردن چنین زیرساختی، ایمیدرو آماده است که از شرکت ها و نخبگان فعال در زنجیره معدن و صنایع معدنی حمایت کند.

وی ادامه داد: سازماندهی مناسب با شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی به منظور تدوین سند استقرار فناوری های نسل چهار در بخش معدن و صنایع معدنی و طراحی برنامه های عملیاتی مربوطه از دیگر اقدامات در این زمینه است.

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو خاطرنشان کرد: در این راستا، نخستین رویداد با هدف ایجاد هم افزایی بین شرکت ها در خردادماه برگزار شد و در حال الگوبرداری از اسناد کشورهای مختلف در این خصوص هستیم و به طور موازی سطح بلوغ شرکت ها را در این حوزه ارزیابی کردیم و سند سیاست گذاری مربوطه در اوایل مردادماه با برگزاری رویداد دوم رونمایی خواهد شد.

وی گفت: فراهم کردن شرایط جذب سرمایه گذار به منظور توسعه فناوری نیز یکی دیگر از اقداماتی است که سازماندهی مناسبی انجام شده است؛ در این راستا، اولویت های توسعه فناوری در بخش معدن و صنایع معدنی تعریف شده و چند پروژه نیز آغاز شده است.

خرمی شاد اظهار داشت: درصدد فراخوان جذب سرمایه گذار برای توسعه فناوری فرآوری عناصر نادر خاکی هستیم، همچنین زیربخش های توسعه فناوری تولید نیروگاه خورشیدی از معادن سیلیس تا اجرای نیروگاه مشخص شده که برنامه مربوطه به زودی عملیاتی خواهد شد.

وی یادآور شد: در خصوص فناوری های مرتبط با فرآوری مواد مختلف از قبیل سنگ آهن های غیرمگنتیتی، فرآوری عناصر باارزش از قبیل اسکانیدوم، گالیم و غیره از باطله ها، استحصال لیتیم از شورابه و خاک رس و غیره نیز در حال برنامه ریزی هستیم.

معاون ایمیدرو افزود: طرح عناصر معدنی استراتژیک و حیاتی کشور نیز با هدف شناسایی و فرآوری این عناصر در ایمیدرو در سال گذشته تعریف شده است.

وی ادامه داد: در کشورهای مختلف بر اساس پارامترهای اقتصادی و صنعتی دسته بندی های متفاوتی از مواد معدنی استراتژیک و حیاتی ارائه شده است.

خرمی شاد اضافه کرد: این عناصر برای اقتصادهای صنعتی بزرگ جهان حیاتی هستند، اما در حال حاضر تقاضای داخلی برای بسیاری از این عناصر نسبتاً کم است اما با توسعه کشور و لزوم استقلال در زمینه تأمین عناصر اولیه، نیاز است برنامه ای کامل برای تولید این عناصر برای آینده صنعت کشور به اجرا گذاشته شود. این عناصر کاربرد گسترده ای در صنایع پیشرفته دارند.

وی تصریح کرد: برنامه ایمیدرو در این زمینه شامل اکتشاف، شناسایی و فرآوری مواد معدنی استراتژیک و حیاتی، تعیین وضعیت ذخایر مواد معدنی استراتژیک و حیاتی در کشور، تعیین وضعیت بهره برداری از ذخایر امیدبخش شناسایی شده، تعیین وضعیت قابلیت سرمایه گذاری بر روی ذخایر قابل فرآوری، شناسایی راهکارهای تامین از خارج از کشور و احداث و راه اندازی کارخانه است.

پایش و فعال سازی طرح ها و پروژه های نیمه تمام

این مقام مسوول ایمیدرو گفت: یکی از مشکلات کشور وجود تعداد زیادی طرح و پروژه نیمه تمام است که با توجه به سرمایه گذاری های انجام شده و تکمیل نشده در آنها، بهره وری سرمایه کشور کاهش یافته است؛ در این راستا، طرح پایش و فعال سازی طرح ها و پروژه های نیمه تمام معادن و صنایع معدنی تعریف شده است.

وی ادامه داد: در این طرح اطلاعات طرح های نیمه تمام کشور در این حوزه بررسی و پایش می شود و برای ۳۰۰ طرح اولویت دار، راهکار تکمیل آنها مشخص می شود.

خرمی شاد بیان داشت: رویکرد ما در این طرح تسهیل گری و رفع مشکلات خش خصوصی به منظور تکمیل طرح های نیمه تمام است و در صورت عدم وجود بخش خصوصی، احتمال سرمایه گذاری مستقیم ایمیدرو نیز وجود خواهد داشت.

نظر:

پاسخ: