با توجه به دریافت بازخورد مخاطبان این همایش در مورد خلأ اطلاعاتی در سایر حوزه‌ها از جمله فلزات غیرآهنی، برگزاری همایشی به منظور بررسی چشم‌انداز فلزات غیرآهنی ایران در دستور کار قرار گرفته که هفته آینده (دهم و یازدهم مهر) برگزار می‌شود. گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» با نگاهی تحلیلی به چالش‌ها و فرصت‌ها، با برگزاری همایش‌های سالانه با حضور فعالان، تصمیم‌گیران و صاحب‌نظران، بستری مناسب را برای تعامل چهره به چهره فعالان اقتصادی فراهم کرده است. در همایش جدید نیز قرار است تمرکز روی تولید و بازار فلزات غیرآهنی (شامل آلومینیوم، مس، سرب و روی و طلا) باشد که به گفته «سروش فولادچی» دبیر همایش، در پنج محور اصلی برگزار می‌شود. مشروح مصاحبه با وی در مورد جزئیات و برنامه‌های اصلی اولین همایش و نمایشگاه صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار را در ادامه می‌خوانید:   

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که با وجود منابع و بازارهای بالقوه منطقه و ایران در حوزه فلزات غیرآهنی، خلأ اطلاعاتی در این بخش منجر به این شده که فرصت‌ها و تهدیدهای موجود در توسعه این صنایع کمتر مورد توجه قرار گیرد. به نظر شما برگزاری همایشی درباره مزیت‌ها و مسائل این صنعت و هم‌اندیشی متولیان و صاحب‌نظران این حوزه تا چه اندازه می‌تواند این خلأ را جبران کند؟

صنایع فلزی نماد پیشرفت و صنعتی بودن هر کشور و توسعه آن شاخصی برای برنامه‌‌های توسعه اقتصادی کشورها است. در این میان، صنایع فلزات غیر‌آهنی همچون مس، آلومینیوم،‌ سرب و روی و… کمتر از صنعت فولاد مورد توجه قرار گرفته‌اند. این در حالی است که در شرایط کنونی، صنایع فلزات غیر‌آهنی و آلیاژهای آنها می‌توانند مزیت رقابتی مهمی را برای کشورمان ایجاد کرده و با ارزآوری مانع از به هدف نشاندن تحریم‌های یکجانبه علیه کشور شوند. با توجه به منابع و بازارهای بالقوه داخلی و منطقه‌ای در این حوزه، همچنین تلاش چشمگیر همسایگانمان در توسعه این صنایع (به رغم نبود منابع معدنی)، لزوم تمرکز و بسط نگرش اقتصادی پایدار در این صنایع در کنار بررسی ابعاد، فرصت‌ها و تهدیدهای موجود در آنها، ضرورت برگزاری هم‌اندیشی تخصصی را در این بخش بیش از پیش نمایان می‌کند.

ایده برگزاری این همایش چگونه شکل گرفت؟

برگزاری همایش‌های صنعتی و تجاری در جهان علاوه بر آنکه فرصتی را برای تبادل اطلاعات و معرفی دستاوردها فراهم می‌کند، فضایی مناسب برای فعالان صنعتی و کارشناسان و فعالان بازار به وجود می‌آورد تا در گفت‌وگوی مستقیم و چهره به چهره با یکدیگر، تعامل سازنده داشته باشند. گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» با شناخت صحیح وظیفه رسانه‌ای خود، با رصد دقیق این حوزه و ارتباط پیوسته با مدیران تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز، اقدام به برگزاری همایش و نمایشگاه صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته کرده است که امید می‌رود با همت دست‌اندرکاران و پشتیبانی متولیان و صاحب‌نظران این صنایع، روندی رو به رشد را تجربه کند. در این همایش تلاش شده است مسائل این بخش از دو زاویه «تولید» و «بازار» تحلیل شوند.

سالانه همایش‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی زیادی در حوزه صنعت برگزار می‌شود. اما همان‌طور که اشاره کردید صنایع فلزات غیرآهنی در مقایسه با سایر صنایع از جمله صنعتفولاد کمتر مورد توجه بوده است. به نظر شما همایش پیش رو تا چه اندازه می‌تواند جایگاه فلزات غیرآهنی همچون آلومینیوم، مس، سرب و روی و طلا را برجسته کند؟

هریک از فلزات غیرآهنی دارای اهمیت منحصر به فردی هستند. ارتباط مستقیم صنایع استراتژیک، نظیر صنایع هواپیما و خودروسازی، صنعت برق و صنعت ساختمان و… با این حوزه سبب شده که سالانه همایش‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی زیادی در این بخش برگزار شوند که از حیث ابعاد و میزان مشارکت درخور توجهند. هم کشورهای تولیدکننده و هم مصرف‌کنندگان عمده این فلزات به‌صورت پیوسته سعی در گسترش میزان نفوذ خود در بازارهای بین‌المللی دارند و این مهم جز با تبادل آخرین دستاوردها ممکن نخواهد بود. در این همایش سعی شده با نگاهی بومی، ظرفیت‌های تولید، مصرف و صادرات هریک از فلزات و آلیاژها به دقت بررسی شود. دعوت از سخنرانان و مهمانان خارجی، برگزاری میزگردها و کارگاه‌های آموزشی وجه اصلی تمایز این رویداد محسوب می‌شوند. بدون‌شک دستاوردهای این دوره سبب تدقیق در نحوه برگزاری در دوره‌های آتی شده و امید می‌رود در طول سه دوره آتی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادها در حوزه مرتبط و در سطح جهانی شناخته شود.

کدام شرکت‌ها قرار است در این همایش مشارکت داشته باشند؟

درکنار سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، شرکت ملی صنایع مس ایران (به‌عنوان حامی اصلی)، هلدینگ مادر تخصصی توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، شرکت آلومینای ایران، مجتمع معدنی مهدی‌آباد، شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، بورس کالای ایران، شرکت مهندسی بین‌المللی فولادتکنیک، خانه معدن ایران، انجمن مس ایران و شرکت‌های EMEW و SAMMI به‌عنوان حامیان این رویداد در این دوره مشارکت کرده‌اند.

این همایش دو روزه است. برنامه شما برای روز اول و دوم برگزاری این همایش چیست؟

در روز نخست پس از انجام مراسم افتتاحیه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و مقام‌های عالی رتبه ادامه رویداد شامل بخش‌های زیر خواهد بود: میزگرد پاسخگویی مسوولان (با حضور آقایان مهدی کرباسیان، جعفر سرقینی، عبدالرضا هاشم‌زایی، محمدرضا بنی‌اسدی، مسعود تجریشی)، سخنرانی مدیران و سخنرانان کلیدی و میزگرد تخصصی چالش‌های بازار فلزات غیرآهنی در کشور. در روز دوم همایش نیز میزگرد تخصصی چالش‌ها و فرصت‌های صنعت مس، میزگرد تخصصی چالش‌ها و فرصت‌های صنعت آلومینیوم، میزگرد تخصصی چالش‌ها و فرصت‌های صنعت طلا در ایران، میزگرد تخصصی چالش‌های همکاری‌های مشترک صنعت و دانشگاه و میزگرد تخصصی چالش‌ها و فرصت‌های صنعت سرب و روی ایران برگزار می‌شود. از سوی دیگر، برگزاری دو کارگاه آموزشی نیز از دیگر برنامه‌های روز دوم همایش است.

توسعه صنایع فلزات غیرآهنی و آلیاژهای آن می‌تواند مزیت رقابتی گسترده‌ای را برای هر کشور ایجاد کند. با توجه به این موضوع دامنه مسائل مربوط به این حوزه نیز بسیار گسترده است. با توجه به این ملاحظه در اولین دوره همایش و نمایشگاه صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته، چه محورهایی قرار است به‌صورت ویژه بررسی شود؟

محورهای برگزاری این رویداد شامل چشم‌انداز تولید، مصرف و صادرات فلزات غیرآهنی، مزیت‌های رقابتی و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در حوزه فلزات غیرآهنی، رقابت‌پذیری محصولات فلزی غیرآهنی در بازارهای داخلی و خارجی و ارزش افزوده فلزات غیرآهنی و نقش تکنولوژی‌های نوین تولید و بازیافت است. هریک از این محورها در نتیجه بررسی کارشناسانه در کارگروه‌های مجزا حاصل شده‌اند. مهم‌ترین چالش، شناسایی فرصت‌ها و تهدیدهای هر یک از حوزه‌ها بود. ابعاد خودتحریمی، کارآیی سیستم بوروکراتیک، موانع صادرات، بازارهای منطقه، سهم از صادرات جهانی، مشکلات ناشی از تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده، نحوه برون‌سپاری، جذب سرمایه‌گذار خارجی، تامین امنیت سرمایه‌گذاری، ضمانت سودآوری، مشکلات گمرکی، بیمه و کشتیرانی و سایر موضوعات به تفکیک در کمیته راهبردی و زیرکمیته‌های تخصصی مورد توجه قرار گرفتند که حاصل آن علاوه بر تعیین محورها، تعیین موضوعات میزگردها، سخنرانی‌ها و کارگاه‌های جنبی این رویداد منحصر به فرد بود. اولین همایش و نمایشگاه صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار هفته آینده (دهم و یازدهم مهر ماه) در مرکز همایش‌های صدا و سیمای تهران برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این همایش، می‌توانند با شماره تلفن ۸۷۷۶۲۳۵۰ تماس بگیرند یا به وب‌سایت  http://events.den.ir مراجعه کنند.