جعفر سرقینی گفت: اقدام دوم این بود که زنجیره تولید فولاد را کامل کردیم و امروز زنجیره نامتوازن فولاد متوازن شده، به‌طوری که کل زنجیره فولاد که در سال ۹۲ حدود۱۲۰ میلیون تن ظرفیت تولید داشت، امروز به حدود ۲۱۰ میلیون تن رسیده است و می‌توان گفت طی ۵ سال ۹۰ میلیون تن به ظرفیت زنجیره فولاد افزوده شد که خود باعث کنترل صادرات سنگ آهن شده است.

معاون وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت در ادامه با ذکر آماری از صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی یادآور شد: در سال ۹۱ صادرات سنگ آهن خام ۲۳ میلیون تن بوده و در سال ۹۷ به ۸ میلیون تن کاهش یافته و ۱۵ میلیون تن آن با ورود به صنایع کشور به ارزش افزوده تبدیل شده است. وی ادامه داد: در سال گذشته ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد به خارج از کشور صادر شد که در واقع می‌توان گفت بخشی از آن سنگ‌آهن تولیدی بود که قبلا صادر می‌شده و توانستیم با جلوگیری از خام‌فروشی آن را در این چرخه وارد کنیم. به گفته وی، این میزان صادرات فولاد درسال گذشته از تولید ۲۵ میلیون تنی فولاد صورت گرفته است و در سال جاری نیز در نظر است تولید فولاد به ۲۸ میلیون تن افزایش یابد و ۱۲ میلیون تن صادر شود.

سرقینی همچنین تعریف پهنه‌های جدید معدنی را فعالیت اصلی این معاونت عنوان کرد و افزود: با انجام ژئوفیزیک هوایی و اقدامات زمینی و حفاری‌های اولیه و با تعریف پهنه‌ها و با انجام عملیات اکتشاف پهنه‌ها ذخایرمعدنی فلزی کشف شده حدود دو برابر شد. وی اضافه کرد: با تعریف پهنه‌ها از سال ۹۳ تاکنون توانستیم سرمایه‌ها را به سمت اکتشاف جذب کنیم و امروز سرمایه‌گذاری خوبی در اکتشاف انجام شده و ذخایر خوبی هم کشف شده است. سرقینی با بیان اینکه شرکت‌های عمومی اقبال بیشتری در این زمینه داشتند و ایمیدرو و سازمان زمین‌شناسی هم مشارکت کردند، افزود: در بخش آهن ذخیره باقی مانده حدود ۲ میلیارد تن بود که ۲ میلیارد تن دیگر نیز کشف شد و همچنان حفاری‌ها ادامه دارد که البته بعد از حفاری‌ها نتیجه قطعی اعلام می‌شود.

وی اعلام کرد: در بخش مس نیز پیش‌بینی می‌شود ۵/ ۱ میلیارد تن به ذخیره فعلی اضافه شده و ذخایر را دو برابر کند البته بعد از حفاری‌ها نتیجه قطعی اعلام می‌شود. سرقینی اضافه کرد: طی ۴ تا ۵ سال اخیر از ژئوفیزیک هوایی استفاده کردیم و طی دولتیازدهم و دوازدهم نزدیک به ۲۵۰ هزارکیلومتر خطی پرواز انجام شد، البته این روش به تنهایی کافی نیست و اطلاعات اولیه‌ای را به ما می‌دهد. ما باید در اقدامات زمینی به ویژه حفاری قطعیت ذخیره را تشخیص دهیم؛ درواقع ژئو فیزیک هوایی مناطق امیدبخش را نشان می‌دهد و سپس بر آن اساس حفاری‌ها اجرا می‌شود. معاون وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت یادآور شد: سال ۹۷ در حوزه معدنو صنایع معدنی کشور، به رغم همه مضایق علاوه بر تامین نیاز داخل ۸ میلیارد دلار صادرات هم انجام شد و واردات مواد معدنی کمتر از ۵۰ میلیون دلار در دو زمینه زغال‌سنگ و سنگ‌منگنز بوده است که بسیار ناچیز است.

سرقینی تصریح کرد: نقشه راه معدن با کمک بخش خصوصی و کارگروه معدن مجلس تعریف و تصویب شد و در سال گذشته بخش کمی اجرا شد و امسال هم در مرحله احصای مسوولیت هر کدام از معاونت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه به‌صورت دقیق هستیم، اهداف کمی و کیفی تعریف شده و با اجرای این نقشه کار در بخش معدن سرعت می‌گیرد. این مقام مسوول ادامه داد: طبق اهداف سند چشم‌انداز، اهداف ما در صنعت فولاد قابل دستیابی است و بر این اساس رسیدن به ۵۵ میلیون تن ظرفیت فولاد را تعریف کرده‌ایم و این در حالی است که هم‌اکنون ۳۵ میلیون تن ظرفیت راه‌اندازی شده داریم حدود ۱۰ میلیون تن بالای ۵۰ درصد پیشرفت دارد و۱۰ میلیون تن در شرف تعریف و شروع به کار است.

وی تاکید کرد: برای تولید فولاد مورد نیاز حداقل ۱۴۰ میلیون تن سنگ آهن نیازداریم و یکی از مشکلات اصلی ماست و برای اینکه بتوانیم این میزان را تامین کنیم یا باید ذخایر جدید کشف کنیم یا واردات انجام دهیم؛ به عبارت دیگر صادرات سنگ آهن الان به نفع کشورنیست. در زمینه مس هم به اهداف نزدیکیم و می‌توان گفت فقط در مورد کشف ذخایر سنگ‌آهن با چشم‌انداز فاصله داریم که امیدوارم نزدیک شویم. سرقینی در ادامه تشریح کرد: طبق برآوردها معدن در GDP کشور ۲/ ۱ درصد به‌صورت مستقیم و با صنایع معدنی بلافصل خود ۵/ ۷ درصد نقش دارد. وی با بیان اینکه بودجه ناچیزی به توسعه زیرساخت‌های معدنی اختصاص یافته است، گفت: ارزش مواد معدنی و صنایع معدنی اصلی تولیدی کشور حدود ۲۰ میلیارد دلار است، اما آیا در مقابل این عدد و متناسب با آن در زیرساخت‌های معدنی هزینه می‌کنیم؟ این در حالی است که هزینه توسعه و ایجاد زیرساخت‌ها اعم از جاده‌های معدنی، برق و آب و… هم بردوش سرمایه‌گذاران است و انتظاراست این مورد هم در قوانین بودجه دیده شود.