بر پایه جداول آماری منتشر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، در ۹ ماه ۹۷ تعداد ۳۶۹ گواهی اکتشاف توسط وزارتصنعت صادر شد که شامل ذخیره قطعی معدنی یک میلیارد و ۶۳۱ میلیون و ۹۵۲ هزار و ۹۰۰ تنی با برآورد حجم سرمایه‌گذاری ۱/ ۴۲۶ میلیارد ریالی است. مقایسه عملکرد ۹ ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال نشان می‌دهد از نظر تعداد گواهی در سال ۹۷ به میزان ۳/ ۰ درصد کاهش، از لحاظ ذخیره قطعی ۳۸۵ درصد افزایش و از نظر هزینه عملیات اکتشافی نیز ۶/ ۱۳ افت وجود داشته است. آمارهای پیش میزان ذخیره شناسایی شده معدنی کشور حدود ۶۰ میلیارد تن است که از این رقم حدود ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

توسعه فعالیت‌های اکتشافی معادن در دولت یازدهم موجب شد تا از سال ۱۳۹۳ تا پایان ۹۶ میزان ذخایر جدید فلزی به حدود ۵/ ۱ میلیارد تن برسد، در واقع علاوه بر ذخایر قبلی، ۵/ ۱ میلیارد تن ذخیره قطعی جدید به‌دست آمده است. براساس برنامه همکاری میان سازمان‌های توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، ابتدا فعالیت اکتشافی در گستره ۲۵۰ هزار کیلومتر از مساحت کشور در دستور کار قرار گرفت و در دولت دوازدهم این وسعت به ۲۷۰ هزار کیلومتر مربع رسید. بر اساس گزارش‌ها ۶۸ نوع ماده معدنی در کشور کشف شده که بر اساس آن، ایران در بین ۱۰ کشور شاخصجهان جای گرفته است.

یکی از دستاوردهای فعالیت‌های اکتشافی در دولت یازدهم، شناسایی ۴۲ تن ذخیره جدید طلا است که شروع عملیات از دولت یازدهم بود و دولت دوازدهم این روند را تداوم بخشید به‌طوری که پارسال نیز با دستیابی به تولید حدود ۶ تن طلا برای نخستین بار تولید شمش این فلز زرد در کشور رکورد زد. اکتشافات سازمان ایمیدرو در چارچوب برنامه دولت‌های یازدهم و دوازدهم امکان دستیابی به بیش از ۵۰۰ میلیون تن زغال‌سنگ را فراهم ساخت که از این رقم ۲۰۰ میلیون تن زغال حرارتی و ۳۴۵ میلیون تن زغال «کک شو» است. علاوه بر ذخایر جدید طلا، سنگ آهن و زغال‌سنگ، شناسایی ۲۲ میلیون تن بوکسیت، ۱۰۳ میلیون تن باریت، ۳۰ هزارتن آنتیموان و ۶۵ هزار تن عناصر نادرخاکی از دستاوردهای دیگر حوزه اکتشاف است.