/assets/media/image/news/9f30a03fb33b451ca58fc1f3442f3107.jpg

1397/02/19

پوست اندازی معاملات با ارزهای دیجیتال/ با قوانین و ممنوعیت نمی توان جلوی تکنولوژی را گرفت

 

کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی ایران در نشست امروز خود مفاهیم اولیه حوزه ارزهای رمزنگاری شده، بلاک چین و کارکردهای آن را بررسی کرد. در ابتدای این نشست محمدعلی مداح علی عضو هیات علمی دانشکده برق دانشگاه شریف با تشریح چگونگی کارکرد بلاک چین عنوان کرد: با محدود کردن و ممنوعیت ارزهای دیجیتال نمی توان از ورود این تکنولوژی به کشور جلوگیری کرد زیرا در با وجود ارزهای دیجیتال، واسطه گری بانک در جابجایی پول حذف می شود. هم چنین در این سیستم، افراد با هویت مجازی و با یک کد معرف شناخته می شوند یا با هویت واقعی.

در ادامه این نشست، فقیهی دبیر ستاد ICT معاونت علمی ریاست جمهوری موانع ایجاد نوآوری و امکان استفاده از ارزهای دیجیتال در کشور را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: برخی قوانین موجود اجازه فراگیر شدن این نوع ارزهای را نمی دهند زیرا با وضع برخی قوانین غیرکارشناسی فقط مانع ترویج این نوآوری ها خواهیم بود.

او افزود: تجارب جهانی نشان داده نمی توان نسبت به فراگیر شدن و ترویج استفاده از ارزهای دیجیتال در کشورها مقاومت نشان داد. در برخی کشورها به جای وضع قوانین ممنوعیت، سعی در مدیریت این تکنولوژی و ایجاد بسترهای ملی برای آن می شود. به طور مثال در تمامی فرودگاه های کشور ترکیه، دستگاه های خودپرداز تبدیل واحدهای ارزی دیجیتال مانند بیت کوین به واحد پول این کشور وجود دارد و یا در کشور مالزی، واحدهای پول دیجیتال ملی تعبیه شده اند.

در ادامه احمدیان مدیر کل نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به مزایای اسفاده از تکنولوژی بلاک چین در نظام مالی ایران پرداخت و گفت: در کشور ما نیز بهتر است هرچه سریعتر استارتاپ های این حوزه شکل گرفته و به جای ایجاد قوانین دست و پاگیر در فضای کسب و کار به فکر استفاده از این ابزارها در جهت رشد و توسعه کشور بود و بر این اساس برنامه ریزی کرد.

رضا شیرازی عضو کمیته استارتاپ های معدنی خانه معدن ایران و مشاور مرکز کسب و کارهای معدنی خانه معدن ایران درباره ارزهای رمزنگاری شده اظهار کرد:

همانطور که در گذشته ادارات پست سعی در حذف ایمیل از چرخه ابزارهای کاری انسان ها داشتند، اما نتواستند این ابزار آنلاین را حذف کنند و در عوض سیاست ها و استراتژی های خود را با این ابزارهای نو تطابق دادند، نظام بانکی در دنیا و در کشور ما نیز بهتر اسا خود را با ابزار ارز دیجیتال وفق هد.

او با بیان اینکه استفاده صرف از بانک ها برای جابجایی پول روش سنتی شده و متعلق به دوران گذشته است، افزود: در کشور ما نیز یکی از دغدغه های مسوولان بانکی کشور، این است که در صورت شکست معاملات ارزهای دیجیتال، مردم دلیل این شکست را بانک مرکزی بدانند و مانند ورشکستگی موسسات مالی باید پاسخگو باشد، در حالی که به مانند کسانی که در بازار خرید و فروش دلار شکست خورده اند، مسوول شکست به طور کامل سوداگری خود این افراد بوده است و کسی بانک مرکزی را مقصر آن نخواهد دانست.

عضو کمیته استارتاپ های معدنی خانه معدن ایران ادامه داد: مخاطب بخشنامه اخیر بانک مرکزی بانک ها، موسسات مالی و صرافی بوده اند و اشخاص دیگر می توانند از آن برای مبادلات خود استفاده کنند. اما مشکلی که وجود دارد این است که در این مبادلات در نقطه ای باید ارز دیجیتال به ارز واقعی تبدیل شود، در حالی که مصوبه اخیر بانک مرکزی عملا راه را بر این کار بسته است.

رضا شیرازی کارشناس حوزه تجارت الکترونیک معتقد است که پاک کردن صورت مساله نمی تواند راه حل باشد، زیرا در تمامی دنیا پولشویی با ارزهای رایج کشورها اتفاق میفتد. ضمن اینکه قاچاق با ارزهای غیردیجیتال نیز انجام می شود و در نهایت با برچسب زدن به ارزهای دیجیتال، نمی توان از فشار جبری فناوری ها کاست.