/assets/media/image/news/d9df22b981b440aebf2944306c7c086f.jpg

1397/02/19

پنل اهمیت قابلیت اطمینان وایمنی در معادن و صنایع معدنی در دانشگاه شیراز آغاز شد.

 

رییس خانه معدن ایران در کنفرانس مهندسی قابلیت اطمینان وایمنی درمعادن وصنایع معدنی چه گفت؟

 

مهندس کشاورز، مدیرکل اکتشاف وزارت صنعت،معدن وتجارت:

رئیس خانه معدن ایران مطرح کرد:

ایمنی معادن با ورود فناوری‌های نوین تضمین می‌شود

رئیس خانه معدن ایران با بیان اینکه تجهیزات نوین باعث کاهش تلفات می‌شود، مطرح کرد: زمان آن رسیده که معادن کوچک به سمت مدیریت معادن به شکل غیر انسانی و روباتیک حرکت کنند.

محمدرضا بهرامن امروز در پنجمین کنفرانس بین المللی مهندسی قابلیت اطمینان و ایمنی دانشگاه شیراز اظهار کرد: صنعت معدنکاری به عنوان یکی از صنایع مهم و استراتژیک کشور از این امر مستثنی نبوده و برای دستیابی به توسعه فناورانه، نیازمند وجود شرایط اولیه و عوامل تسهیل کننده است. از سویی ایمنی نخستین شرط معدنکاری است و در این زمینه فناوری های نوین باعث شده تا حوادث به شدت کاهش یابد. تجهیزات نوین باعث کاهش تلفات می‌شود و امروز در معادن کوچک باید به سوی معادن غیر انسانی یا همان روباتیک پیش رفت چرا که ایمنی جزو لاینفک معدن است.

او با بیان اینکه مطالعات و پژوهش بر پایه علم و فناوری از جمله بنیان‌های علم معدن محسوب می شوند، ادامه داد: توانمندی ها در هر صنعت شامل عوامل اقتصادی، مهارت‌های فنی و اطلاعاتی، مدیریتی، انسانی و غیره است که مبانی لازم برای رشد همه جانبه آن صنعت و موجبات توسعه فناورانه آن صنعت را فراهم می آورد. چنین توانمندی هایی مخصوص هر صنعت است و حاصل تلفیق مولفه های اقتصادی، فیزیکی و انسانی صنعت در طول زمان است. به بیان دیگر توانمندی های یک صنعت ابزاری است که از طریق آن، صنایع انگیزه ها و شرایط لازم برای توسعه قابلیت‌های فناورانه را به دست آورند. در بخش معدن و صنایع معدنی این توانمندی ها شامل تعداد معادن در حال بهره برداری، ارزش تولیدات معادن در حال بهره برداری کل کشور، ارزش افزوده تولیدات بخش معدن، متوسط ارزش تولیدات هر واحد از معادن درحال بهره برداری، بررسی میزان سرمایه‌گذاری‌ها در بخش معدن، بهره‌وری نیروی کار و بهره‌وری انرژی است.

رئیس خانه معدن ایران افزود: امروزه استفاده از فناوری‌های نوظهور برای افزایش تولید و مدیریت منابع و تولید فرآورده‌های جدید به منظور تامین نیازهای داخلی و سودآوری صنعت معدن و بهره‌گیری از فناوری های ایمنی در عرصه معادن از ضروریات است. یکی از عوامل توجه به توسعه فناوری های نوین در بخش معدن کاهش صدمات زیست محیطی و آسیب های شغلی ناشی از فعالیت های معدنی و در عین حال استمرار افزایش تولید و کاهش هزینه هاست. اگر در تمام مراحل صنعت معدنکاری از انرژی گرفته تا زمین از فناوری های نوظهور استفاده شود، مسلما صنعت معدنکاری در کشور به صنعتی ایمن و پاک، با بازده کیفی بیشتر و هزینه کمتر تبدیل خواهد شد.

او ادامه داد: از سویی دیگر در مقطع کنونی با ورود فناور‌ی‌های نوین مورد استفاده در بخش اکتشاف و شناسایی منابع معدنی، ضرورت صرف هزینه و کارفراوان را به حداقل رسانیده و هزینه پی‌جویی منابع اقتصادی و زیان‌های زیست محیطی مرتبط با آن کاهش می یابد و همچنین آسیب های ناشی از اکتشاف و فعالیت های معدنی به محیط زیست به حداقل خود خواهد رسید و دقت تعیین حجم و کیفیت ذخیره افزایش می یابد. نقشه‌های ذخایر منابع طبیعی دقیق تر شده و نقشه های معادن به گونه ای ترسیم می شوند که تولید معادن بالاتر رود و میزان پسماندها به حداقل برسد. اما به کمک فناوری های نوین و مدل سازی پیشرفته، سنجش منابع و نقشه برداری معادن بهبود می یابد.

بهرامن در این کنفرانس با بیان اینکه ورود فناوری هایی نوین به چرخه فرآوری مواد معدنی تحولات چشمگیری ایجاد خواهند کرد، عنوان کرد: این تحولات باعث می‌شوند همکاری معدن و کارخانه بهبود پیدا کند و به شناسایی و تفکیک ذرات ریز، افزایش کارایی مواد فرسوده و تصفیه ارزان تر و ایمن تر برای محیط زیست و ماشین های ارتباط سیارکه امکان انتقال تجهیزات را به مواد خام فراهم می کنند، کمک شود. همچنین ورود فناوری های نوین در بخش اکتشاف سبب می شود فناوری نانو در ژئوشیمی، اکتشاف دستگاه های سنگ های تزئینی و ساختمانی، عکس های ماهواره ای، تعیین ذخایر ودرجه آزادی مواد معدنی، به کارگیری روش های جدید آنالیز تصویری در کانی شناسی و غیره محقق شود. در بخش استخراج نیز استفاده از روش های سنگ و واتر چت برای برش سنگ های تزئینی، استفاده از فناوری لیزر در شاخه های تخصصی مختلف مکانیک سنگ، روش های مدرن پایدار سازی تونل های معدنی و پله های معادن روباز، فناوری سیستم های هوشمند روشنایی در تونل های زیرزمینی و معادن روزباز، به کارگیری فناوری های نوین در بهینه سازی الگوی انفجار و غیره صورت بگیرد.


او در ادامه به تاثیر فناوری های نوین در بخش فرآوری پرداخت و گفت: کاربرد بیوتکنولوژی در فلوتاسیون، کاربرد بیوتکنولوژی در فرآوری مواد معدنی کم عیار، هیپ لیچینگ، لیچ مستقیم مواد معدنی و کاربرد فناوری های نوین مایکروویو در فرآوری مواد معدنی امکانپذیر می‌شود. ضمن اینکه ورود فناوری های نوین در صنایع معدنی باعث می‌شود نانو تکنولوژی در صنایع معدنی، کاربرد نانو فلزات روی صنایع مختلف و استفاده از فناوری های نوین جهت تولید مواد سوپرمیکرونیزه تحقق پیدا کند.

بهرامن یادآور شد: یکپارچگی اقتصاد جهانی تاثیر قدرتمندی روی استراتژی های رشد کسب و کار کشورهای مختلف جهان گذاشته است. نیروهای شدید رقابتی، نقش بسزایی در نوسازی صنایع و فعالیت های نوآورانه کسب و کارهای مختلف ایفا کرده و بهره وری همه جانبه را به دنبال داشته است. فراموش نکنیم صنعت معدن با تکیه بر فناوری‌های نوین می‌تواند در عرصه رقابت‌های بین المللی در این بخش، نقش چشمگیری ایفا کند. ظهور فناوری های جدید فرصت های بسیاری را فراهم می آورد تا از این طریق سرمایه گذاری و جلب نیروی کار متخصص میسر شود و با تحقق این امر بتوان از فناوری‌های مدرن در معدنکاری استفاده کرد.

کار با مواد منفجره مطابق یک دستورالعمل مشخص باید انجام شود.

مهندس کشاورز مدیرکل اکتشاف وزارت
صمت گفت:
باستناد مواد ٩١و٩٥ قانون کار جمهوری اسلامی ایران،مسئولیت رعایت آیین نامه ومقررات ایمنی بعهده ی کارفرمای کارگاه است.
ازجمله این قوانین عبارتند از:
_ درکلیه معادنی که دارای حداقل ٢٥ نفر
کارگر هستند باید یک نفر بعنوان مسوول ایمنی و یکنفر بعنوان مسوول بهداشت حرفه ای تعیین گردد.

_کارفرما موظف است دستورالعملهای ایمنی متناسب با نوع کار کارگران را به آنها آموزش دهد.
_معادن دارای پروانه بهره برداری باید بطور مستمرارزیابی ریسک شوند.
_ هرگونه ورود به کارگاهها ومعادن زیرزمینی متروکه منوط به کسب نظر مسوول ایمنی معدن وتایید سرپرست معدن بوده که باید با رعایت مقررات این آیین نامه انجام گیرد.
_روشن کردن آتش در سطح زمین تا شعاع ٢٠متری از دهانه دویلها،چاهها وورودی معادن زیرزمینی که احتمال خطر آتش سوزی وانفجار وجود دارد ممنوع می باشد.
_کپسول خودنجات درمعادن زغالسنگ زیرزمینی از تجهیزات الزامی حفاظت فردی است.
_پوشیدن جلیقه شبرنگ در معادن زیر زمینی در همه ی نوبتهای کاری ودر معادن سطحی در نوبتهای کاری بعد از غروب آفتاب برای تمامی افراد الزامیست.
_آتشبار باید دوره آموزشی لازم را گذرانیده وصلاحیت وی توسط سازمانهای ذیصلاح تایید شود.
_بکاربردن باروت درمعادن زیرزمینی ممنوع است.
_خالی کردن چال خرجگذاری شده به هر علت ممنوع است.
_قبل از خرجگذاری وتا لحظه ی انفجار تا٣٠متری محل آتشباری،نباید هوای فشرده آزادانه جریان داشته باشد.


مهندس نادعلی اسماعیلی،رییس سازمان نظام مهندسی معدن کشور در کنفرانس مهندسی قابلیت اطمینان وایمنی در معادن چه گفت؟


رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با تاکید بر لزوم اعمال مقررات سخت گیرانه ایمنی در معادن زغالسنگ گفت:

اکنون که تنها ٦روز از سالگرد حادثه اسفناک معدن زمستان یورت گلستان می گذرد جا ی این دارد تا یادی از این حادثه ی تلخ در کشورمان کنیم:

طی انفجاری که روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶، در معدن زغال سنگ یورت رخ داد ۴۳ معدنچی جان باختند.که براساس جمع‌بندی گزارش کمیته حقیقت‌یاب، مقصر حادثه کارفرما بوده است.تا اردیبهشت سال ۱۳۹۶ مجموعاً بیش از ۵۰۰ کارگر در آن کار می‌کرده‌اند. طول تونل این معدن حدود دو کیلومتر است.
نقش مهم تهویه مناسب و همچنین برخورداری از دستگاه های گازسنج در معادن زغالسنگ، از ضروریاتست؛در حادثه یاد شده، با وجود برخورداری از دستگاه گازسنج، اما به دلیل سهل انگاری از آن استفاده نشده نبود.
اکنون همه 115 معدن زغالسنگ کشور بازدید شده و گزارش مشکلات و همچنین پیشنهادات آنها برای رفع مشکلات آماده شده و حتی معاون محترم معدن وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز دستور تعطیلی چند معدن را صادر کرده است.
ما درنظام مهندسی معدن آماده اعمال مقررات سختگیرانه در زمینه ایمنی معادن زغالسنگ هستیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با اشاره به لزوم سختگیری درخصوص ورود نشدن وسایل ممنوعه به داخل معادن زغالسنگ، گفت: در جیب متوفیان حادثه زمستان یورت تلفن همراه کشف شده که بسیار خطرناک است.حمل تلفن همراه بطور مخفیانه بداخل معدن زرنگی نبوده!
وی تصریح کرد: 76 درصد معادن فعال کشور گازخیز است که بهره مندی آنها از تهویه مناسب و دستگاه های گازسنج های به روز از الزامات است.
درپایان نیز مهندس اسماعیلی با ارائه پاور پوینتی نسبت به ارایه آمار دقیقی از حوادث در معادن در ایران وجهان اقدام نمودند.

رییس خانه معدن فارس:

به آموزش اصول ایمنی در معادن بها داده نمی شود

حسین شرافت رییس خانه معدن فارس در نشست پنجمین کنفرانس بین المللی مهندسی قابلیت اطمینان و ایمنی عنوان کرد: در اغلب معادن بزرگ دنیا، افراد تازه کار در دوره های ١تا٣ ماهه برای پست های مختلف معدنی آموزش می بینند. ضمن اینکه بعد از دیدن آموزش ها حتما سرپرست و ناظران متعددی بر فعالیت این افراد تازه کار نظارت دارند تا در صورت بروز اشکال راهنمایی های لازم را داشته باشند.

او افزود: معمولا در معادن به مبحث آموزش وایمنی بها داده نمی شود و بهره برداران برای آموزش نکات ایمنی معدنکاران هزینه نمی کنند. در حالی که
نبود آموزش واطلاع رسانی درست به کارگران و معدنکاران از جمله معضلات اصلی این بخش است. بسیاری از فعالان، حوزه معدن را با تصور اینکه نیاز به آموزش و کاهش هزینه ها نیست، کوچکترین توجهی به ارتقای دانش معدنکاران ندارند.

شرافت ادامه داد: حدود٨٠ درصد از حوادث کار دارای عامل انسانی هستند، مسلما آگاهی عوامل انسانی باعث کاهش ١٠درصدی حوادث می شوند.