/assets/media/image/news/c125466d5dc64f1f98059d4a8457e777.jpg

1397/02/23

طرح جامع زغال‌سنگ نهایـی شد

 عامل ایمیدرو از نهایی شدن طرح جامع زغال‌سنگ پس از بازنگری و بررسی‌های متعدد خبر داد.


به گزارش صمت به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان در جلسه بررسی طرح جامع زغال‌سنگ که با حضور فعالان زغال‌سنگ، تشکل‌ها و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو برگزار شد، اظهار کرد: ایمیدرو از ۳ سال پیش، تدوین طرح جامع زغال‌سنگ را با همکاری شرکت کاوشگران شروع کرد که پس از چند بار بررسی، اکنون نهایی شده است. 
وی در عین حال تاکید کرد: همانند طرح جامع فولاد، طرح جامع زغال‌سنگ نیز مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. 
رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین گفت: از سرمایه‌گذاران حوزه زغال‌سنگ حمایت می‌شود. 
رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن ابراز تاسف از حادثه معدن زغال‌سنگ زمستان یورت آزادشهر، تصریح کرد: یک سال از این حادثه غمبار گذشت. باید با آموزش‌های لازم به کارگران و کارفرمایان معادن زغال‌سنگ کمک شود تا چنین حادثه‌ای در معادن کشور تکرار نشود.

 

مرکز متولی زغال‌سنگ تشکیل شود
هرمز ناصرنیا، عضو سازمان نظام مهندسی معدن با تاکید بر بهبود ساختارها گفت: با توجه به اشتغال ۳۰ هزار نفر در برنامه جامع زغال‌سنگ، آموزش در سطح دانشگاه و صنعت ضروری است. 
وی ادامه داد: یک مرکز متولی زغال‌سنگ در کشور تشکیل شود و بانک اطلاعاتی مربوط به زغال‌سنگ داشته باشد.

 

نیازمند واردات زغال خارجی
علی‌اصغر پورمند، مدیرعامل میدکو بر اجرای طرح‌های اکتشافی تاکید کرد و گفت: علاوه بر انجام اکتشافات جدید زغال‌سنگ، محل تامین سرمایه در این بخش نیز مشخص شود. 
وی ادامه داد: در موضوع محیط‌زیست و ایمنی در حوزه زغال‌سنگ دچار ضعف هستیم که برای رفع آن باید فناوری روز را وارد کشور کنیم.

 

جلسه‌ها ادامه داشته باشند
در این جلسه، رمضان کریتی‌ثانی، مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ پروده طبس با تاکید بر ادامه جلسه‌های مربوط به طرح جامع زغال‌سنگ، اظهار کرد: طرح جامع زغال‌سنگ، باید موضوع اکتشاف را از مرحله پی‌جویی تا بهره‌برداری در بر داشته باشد. در حوزه اکتشاف، بلوک‌ها و میزان ذخایر باید مشخص باشد تا سرمایه‌گذار داخلی و خارجی بتوانند انتخاب کنند.
وی ادامه داد: ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، دانش مطلوبی در حوزه مکانیزاسیون دارند. وی همچنین گفت: معادن زغال‌سنگ کوچک را با تجهیزات کوچک‌تر می‌توان مکانیزه کرد.

 

۳/۷ میلیون تن کک مورد نیاز
بر اساس طرح جامع زغال، منابع زغال‌سنگ ایران شامل کرمان، نایبند، شمال شرق خراسان، کاشان، اصفهان، مراغه و آذربایجان است. در کشور میزان زغال‌سنگ قطعی حدود یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون تن و ذخایر احتمالی بین ۱۱ تا ۱۴ میلیارد تن برآورد شده است. 
همچنین بیشترین ذخایر اکتشاف شده مربوط به ۴ ناحیه طبس، کرمان، البرز مرکزی و البرز شرقی است و بیش از ۹۰ درصد تولید زغال‌سنگ کشور از نوع کک‌شو است. 
در بانک اطلاعاتی این طرح، گردآوری اطلاعات همه معادن کشور، طبقه‌بندی آنها و نیز بانک اطلاعاتی در نرم‌افزار ArcGIS انجام شده است. 
در این بانک اطلاعاتی، شناسنامه معادن شامل مشخصات عمومی معدن، مشخصات لایه زغال‌سنگ، ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی، ذخیره معدن، میزان تولید و روش معدنکاری درج شده است. 
از سوی دیگر بر اساس طرح جامع فولاد کشور از ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، ۵/۱میلیون تن به روش کوره‌بلند و ۴۹/۹ میلیون تن به روش احیای مستقیم و سایر روش‌ها تولید خواهد شد. 
از همین رو برای تولید فولاد به روش کوره بلند، ۷/۳ میلیون تن کک (شامل ۸/۲ میلیون تن کک کلوخه و ۰/۹ میلیون تن کک ریزدانه) نیاز خواهد بود. همچنین به ۵/۳ میلیون تن کنسانتره زغال‌سنگ نیاز خواهیم داشت.

 

در طرح جامع به صادرات توجه شود
در این نشست همچنین عنوان شد که بر اساس اطلاعات رسمی، به ساخت واحدهای جدید کک‌سازی نیازی نیست و ظرفیت‌سازی شده است.
 از سوی دیگر هم‌اینک ۱/۳میلیون تن طرح کنسانتره زغال‌سنگ در دست اجرا وجود دارد، در حالی که فقط با کمبود ۸۰۰ هزار تن کنسانتره زغال‌سنگ رو‌به‌رو هستیم. با بهره‌برداری از طرح‌ها، بیش از نیاز تولید خواهد شد که پیشنهاد شد شرکت‌ها برای صادرات برنامه‌ریزی مناسب کنند. 
از سوی دیگر ایمنی معادن زغال‌سنگ نیز مورد تاکید قرار گرفت، به گونه‌ای که در طرح جامع زغال‌سنگ، این موضوع از اولویت زیادی برخوردار است.