/assets/media/image/news/abb5fd6df35e482d91ed9252e05b94f8.jpg

گسترش صمت

1396/12/22

ریسک‌های نظام‌مند ترسیم‌کننده نقشه راه بازار سرمایه

به‌طوری که باعث شده سود بسیاری از شرکت‌ها تغییر کرده و سهام برخی گروه‌های فلزی، معدنی و پالایشگاهی رشد کند. این عامل درکنار تغییرات نرخ ارز و ریسک‌های سیاسی مربوط به برجام بر روند فعالیت بازار و تحلیل‌های کارشناس تاثیرگذار بود. در مجموع تحلیلگران بازار سهام امسال را بیشتر تحت‌تاثیر اوضاع بازار جهانی، نرخ ارز، اتفاق‌های بازار پول و تغییرات نرخ سود می‌دانند و معتقدند سال آینده این بازار متاثر از همین عوامل، با فراز و فرودهایی همراه خواهد بود.


ریسک‌های سیاسی و نرخ‌های جهانی 
در شرایط فعلی و پایداری نسبی رشد نرخ‌های جهانی به نظر می‌رسد ماه‌های بعد بازار می‌تواند بازدهی خوبی داشته باشد زیرا پیش‌بینی می‌شود فصل مجامع پرباری را تجربه کند. ازسوی دیگر شرایط گروه‌هایی مثلخودرو که تقسیم سود بالایی دارند تا حد زیادی به قرارداد با خودروسازان خارجی وابسته خواهند بود. ولید هلالات، تحلیلگر و فعال بازارسرمایه با بیان این مطلب به صمت درباره وضعیت سایر گروه‌ها در سال ۹۷، گفت: تکلیف سایر گروه‌هایی که بیشتر صنایع پایین‌دستی هستند در ۳ ماه نخست وابسته به این است که دولت به این گروه‌ها اجازه افزایش نرخ بدهد یا نه، مانند صنعت دارو، لاستیک و شرکت‌های لبنی که همین موضوع می‌تواند در ۳ ماه نخست سال ۹۷ مسیر این صنایع را مشخص کند. وی افزود: عاملی که به نظر می‌رسد در این مدت بر بازارسهام تاثیرگذار باشد و در کنار نرخ‌های جهانی مانند سال ۹۶خیلی با اهمیت خواهد بود، وضعیت سیاسی و مذاکرات برجام است. باید ببینیم مذاکرات برجام چه مسیری را طی می‌کند اگر منجر به این شود که در یک فرآیند بلندمدت مذاکره کنند، ریسک سیاسی را افزایش داده و باعث می‌شود بازار هم ترسو باشد. اما اگر بازاری داشته باشیم که در فضای آرام سیاسی در معامله باشد به نظر می‌رسد وضعیت بازار هم می‌تواند بهتر باشد. هلالات درباره نرخ سود سپرده ۲۰درصدی و تاثیرش بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری، گفت: این شوک‌ها خوب نیست، مهم‌تر از واکنش بازارسهام این است که آیا بانک‌ها همان منابعی که پیش از این داشتند را اکنون هم دارند؟ این درحالی است که باید به‌جای ۱۵درصد، ۲۰درصد بهره ارائه دهند. بررسی گزارش‌های ماهانه یک بانک نشان می‌دهد منابعی که به شکل یک‌ساله با ۱۵درصد سپرده شده بودند، در بهمن تسویه و تبدیل به گواهی سپرده ۲۰درصدی شده‌اند. این شوکی که تصمیم یک‌شبه ایجاد کرد بجز اینکه هزینه بانک‌ها را به شکل معناداری افزایش داد، تاثیر دیگری نداشت. به این معنی که هیچ منابعی خارج از شبکه بانکی وارد بانک نشده که به سپرده ۲۰درصدی اختصاص بگیرد.


سالی پرنوسان برای کامودیتی‌ها 
در ادامه سیدسلمان نصیرزاده، مدیر تحلیل یک موسسه اقتصادی نیز معتقد است، مهم‌ترین اتفاق‌هایی که بازارسرمایه را در سال ۹۶ بیشتر تحت‌تاثیر قرار داد، وضعیت بازار جهانی، نرخ ارز، اتفاق‌های بازار پول و تغییرات نرخ سود بانکی بود. وی در گفت‌وگو با صمت افزود: درباره بازارهای جهانی به نظر می‌رسد با توجه به رشد اقتصاد جهانی سال آینده و رشد ۶درصدی اقتصاد چین، همچنان بازارهای جهانی را به‌عنوان یک متغیر مهم و موثر بر بازارسهام می‌توان به‌شمار آورد. نصیرزاده ادامه داد: درباره تقاضای بازار کامودیتی‌ها، بازار چین سهم اصلی را از بازار جهانی دارد و بازیگر اصلی این بازار است. می‌توان سال آینده را برای کامودیتی‌ها سال خوبی متصور شد. البته جهش نرخ که در سال گذشته میلادی شاهد آن بودیم، در بازارهای جهانی در امسال میلادی این بازار خیلی نوسان نداشته و جهش نرخ کندتر باشد. این تحلیلگر بازارهای جهانی افزود: به نظر می‌رسد اصلاح نرخ‌ها در نیمه نخست سال ۲۰۱۸میلادی(دی۱۳۹۶) طبیعی باشد، البته باتوجه به تحولات امریکا، افزایش شاخص دلار و افزایش ظرفیت بازگشایی واحدهای تولیدی چین و کاهش ظرفیت‌ها در فصل سرما در این مدت شاهد افزایش عرضه از بازارهای جهانی به‌ویژه چین خواهیم بود. این موضوع می‌تواند عاملی برای اصلاح نرخ‌ها باشد. وی افزود: به نظر می‌رسد نیمه دوم سال دوباره شرایط برای کامودیتی‌ها فراهم می‌شود. به‌طور قطع امسال سال پرنوسان‌تری برای بازارکامودیتی‌ها خواهد بود که به‌طور قطع بازارسهام ایران هم تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت.


آثار مثبت و منفی نرخ ارز 
نصیرزاده در بررسی تاثیر نرخ ارز بر بازارسرمایه، گفت: نرخ ارز می‌تواند بر بازارسرمایه هم تاثیر مثبت و هم منفی داشته باشد و انتظارات تورمی را افزایش دهد. ازسوی دیگر عاملی برای رشد نرخ کالاهای عمومی شود و فنر افزایش نرخ تورم را فشرده‌تر از قبل می‌کند. این موضوع می‌تواند قدری آسیب‌زننده باشد، به‌ویژه اینکه بسیاری از صنایع کشور هم به نرخ ارز وابسته هستند که نوسان‌های نرخ ارز بر این شرکت‌ها می‌تواند تاثیرگذار باشد. وی با بیان اینکه دولت برای سال ۹۷ بر تک‌رقمی کردن نرخ تورم تاکید دارد، افزود: به نظر می‌رسد همچنان سیاست‌های انقباضی و دستوری دولت برای کنترل نرخ‌ها آسیب‌زننده باشد، از یک‌سو افزایش نرخ ارز و تورم را در پیش داریم و ازسوی دیگر نرخ تمام‌شده صنایع و صادر نشدن مجوز افزایش نرخ به تناسب رشد هزینه‌ها از سوی دولت موضوعی است که می‌تواند به صنایع داخلی آسیب وارد کند اما بر صنایع صادرات‌محور اگر فرض بر ثبات نرخ‌های جهانی باشد با تاثیری که روی نرخ ارز می‌گذارد، برای سال آینده این گروه از صنایع همچنان مورد توجه‌ترین صنعت بازارسهام خواهند بود. نصیرزاده تصریح کرد: موضوع بازار پول را هم نمی‌توان کتمان کرد. سال ۹۶ از یک‌سو دولت برای اینکه رونق اقتصادی ایجاد کند، اقدام به کاهش نرخ سود بانکی با نرخ ۱۵درصد کرد که آثارش را هم در بازار مسکن شاهد بودیم و در یک سال گذشته بیش از۲۰درصد نرخ مسکن به‌ویژه در تهران افزایش پیدا کرد. وی ادامه داد: در بازار ارز هم کاهش نرخ سود بانکی تاثیرگذار بود و کاهش نرخ سود بانکی که از سپرده‌های بانکی خارج و وارد بازار ارز شد. همان بحث کنترل نرخ‌ها که در ۵ سال گذشته ازسوی دولت مطرح شده بود، انتظارات را مبنی بر افزایش نرخ ارز بالا برد.


ریسک‌های نظام‌مند 
به گفته این تحلیلگر بازارسرمایه، ریسک‌های نظام‌مند به‌ویژه در ۳ ماه نخست سال نقش خیلی موثری بربازارسهام دارد که ازجمله آن ریسک برجام است. اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت موضوع پایبندی امریکا به برجام دوباره مطرح می‌شود. به نظر می‌رسد از یک‌سو متغیر بازار جهانی و ازسوی دیگر برجام می‌تواند موثر باشد، اگر این مباحث به سود بازارسهام بچرخد ۳ماه نخست خوبی خواهیم داشت. در غیر اینصورت باتوجه به افزایش نرخ سود بانکی نیمه نخست سال ۹۷ پرفشار خواهد بود و خبری از رشدهای سال ۹۶ نخواهد بود. سال ۹۷ سال پرالتهابی است به این معنی که هم در حوزه اقتصاد داخلی انتظارات تورمی داریم اینکه سیاست‌های اقتصادی دولت می‌تواند انتظارات عموم از نظر اینکه ثبات و رونق را برقرار کند برآورده خواهد شد یا نه، انتظارات تورمی به سیاست‌های دولت غالب می‌شود؟