/assets/media/image/news/967319d8e09649c6a0d1bc6ae85ab207.jpg

1397/07/17

رئیس خانه معدن استان گیلان هشدار داد: خطر بیخ گوش معادن شن و ماسه رودخانه‌ای گیلان/ دریافت حق الانتفاع از سوی سازمان آب بر خلاف قانون معادن است

 

رئیس خانه معدن استان گیلان هشدار داد:

📌خطر بیخ گوش معادن شن و ماسه رودخانه‌ای گیلان/ دریافت حقالانتفاع از سوی سازمان آب بر خلاف قانون معادن است

▫️رسوبات آبرفتی و پلاسرهای ساحلی و رودخانه‌های گیلان نیازمند اکتشافات بیشتر است

رئیس خانه معدن استان گیلان نسبت به تعطیلی و ورشکستگی بیش از 20 واحد معدنی دانه‌بندی رودخانه‌ای این استان ابراز نگرانی کرد و عنوان کرد: سازمان آب منطقه‌ای استان گیلان برخلاف قانون معادن اقدام به دریافت مبالغی هنگفت از بهره برداران و واحدهای دانه‌بندی شن و ماسه رودخانه ای تحت عنوان حق انتفاع می‌کند که این مسئله مشکل جدی برای ادامه حیاط این واحدها ایجاد کرده است و در صورت عدم امتناع پرداخت مبالغ حق انتفاع به این سازمان، نسبت به پاسخ استعلام سازمان صمت اقدام نمی‌شود.

به گزارش روابط عمومی خانه معدن ایران، فرزاد اسدی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 80 معدن فعال در استان گیلان وجود دارد، اظهار کرد: در استان گیلان بیش از 20 معدن شن وماسه رودخانه‌ای و واحد های خردایش و دانه بندی مصالح سنگدانه ای نیز وجود دارد.

او افزود: استان گیلان با توجه به تنوع واحدهای لیتولوژیکی از نظر سن، جنس، ترکیب سنگ ها و نیز به دلیل قرارگرفتن در یک زون فعال تکتونیکی به لحاظ وجود برخی از مواد معدنی حائز اهمیت فراوانی است. این استان به رغم مشکلات فراوان ناشی از وجود پوشش گیاهی و جنگلی در ردیف استان های مستعد جهت انجام فعالیت های معدنی قرار گرفته است. در برخی از نواحی، آبرفت‌های وارده حاوی مقادیر قابل توجهی از طلاست که جای تامل و کاوش بسیار دارد.

اسدی ادامه داد: فعالیت‌های ولکانیکی البرز به ویژه در دوران سنوزوئیک نیز استان گیلان را به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار مساعد، از لحاظ دارا بودن ذخایر خاک های صنعتی به ویژه از نوع کائولن و بنتونیت و ... با اهمیت کرده است. گسترش سرزمین‌های ژوراسیک با ذخایر قابل توجه زغالسنگ (سازند شمشک) در بسیاری از نواحی کوهستانی نیز نشانگر وجود ذخایر عظیم زغالی در این منطقه است که به واسطه عملکرد عوامل تکتونیکی از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند.

رئیس خانه معدن گیلان افزود: فعالیت‌های تکتونیکی طی دوره‌های مختلف زمین‌شناسی در این بخش از زون البرز نیز باعث ایجاد اندیس‌ها و کانسارهای فلزی در امتداد گسله‌های فراوان منطقه شده و اندیس‌هایی از سنگ‌آهن نیز گزارش شده که عمدتا منشاء آذرین داشته و تعیین وضعیت آنها نیاز به انجام عملیات اکتشافی دقیق و اصولی دارد.

او با تاکید بر اینکه رسوبات آبرفتی و پلاسرهای ساحلی و رودخانه‌های گیلان نیز حاوی کانی‌های با ارزش و سنگین نظیر اکسیدهای تیتانیوم، و انادیوم و ... بوده و نیازمند عملیات اکتشافی است، عنوان کرد: بسیاری از توده‌های نفوذی با ترکیب اسیدی و بازیک نیز موجب ایجاد کانسارهای مهم و ارزشمند در نواحی مختلف استان شده و همچنین میانگین دی اکسید تیتانیوم بسیار بالا و در حد چند درصد است و در توده اخیر چندین معدن میکا شناسایی و در حال بهره برداری است.

اسدی با بیان اینکه طبق آخرین اطلاعات بدست آمده تعداد 19 معدن متروکه در استان موجود است، افزود: در استان گیلان در حال حاضر بیش از 80 معدن فعال وجود دارد و بیش از 20 معدن شن و ماسه رودخانه‌ای و واحدهای خردایش و دانه‌بندی مصالح سنگدانه‌ای نیز وجود دارد.

📌رئیس خانه معدن گیلان با اشاره به بروکراسی و زمان بر شدن امور در بخش معدن افزود:
در مقطع کنونی عمده مشکلات ما در خصوص عدم تطابق محدوده های مندرج در پروانه بهره برداری با عرصه واگذاری شده از سوی منابع طبیعی است که در راستای حل این مشکل با شکل‌گیری کارگروه تعامل با منابع طبیعی در سازمان صمت و حضور خانه معدن و ارائه موردی معادن دارای این معضل در دستور کار جلسات قرار گرفته و در حال رسیدگی است. متاسفانه به دلیل مشغله کاری این ادارات تعداد جلسات تشکیل شده مناسب نیست و نیاز به برگزاری جلسات هفتگی است.

📌او ادامه داد: سازمان آب منطقه ای استان گیلان متاسفانه برخلاف قانون معادن اقدام به دریافت مبالغی هنگفت از بهره برداران و واحدهای دانه‌بندی شن و ماسه رودخانه ای تحت عنوان حق انتفاع می‌کند که این مسئله مشکل جدی برای ادامه حیاط این واحدها ایجاد کرده است و در صورت عدم امتناع پرداخت مبالغ حق انتفاع به این سازمان، نسبت به پاسخ استعلام سازمان صمت اقدام نمی‌شود. در واقع سازمان آب از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به پاسخ استعلام مجوز برداشت واحدهای دانه بندی اقدام موثری نکرده و فقط در صورت پرداخت ما به التفاوت حق انتفاع سال گذشته و پرداخت حق انتفاع سال جاری با افزایش حدود300 درصدی، اقدام به صدور مجوز می‌کند. همچنین به رغم مصوبات جلسات استانداری در خصوص اعلام مناطق پتانسیل‌دار برداشت رودخانه‌ای، تاکنون اقدامی در این خصوص نکرده و ادامه این روند جز تعطیلی و ورشکستگی بیش از 20 واحد دانه‌بندی رودخانه‌ای نخواهد بود.

📌اسدی با اشاره به تفاهمنامه امنیتی منعقد شده میان خانه معدن ایران و وزارت کشور بیان کرد: به رغم مکاتبات فراوان با استاندار محترم گیلان، اما همچنان اهداف این تفاهمنامه در استان اجرایی نشده در حالی که مطمئن هستیم اجرای توافقنامه فی مابین وزارت کشور و خانه معدن در استان گیلان دستاوردهای مثبتی خواهد داشت.

📌رئیس خانه معدن گیلان در ادامه به مشکل تامین سوخت ماشین آلات معدنی پرداخت و گفت: تامین سوخت ماشین آلات معدنی به علت عدم تفویض اختیار تخمین و برآورد سوخت مصرفی واقعی ماشین‌آلات معدنی خانه معدن استان گیلان از سوی سازمان صمت، مشکلاتی را در این خصوص برای فعالین حوزه معادن ایجاد کرده است که امیدواریم با همکاری بیشتر سازمان صمت نسبت به تحقق این امر اقدامات لازم در آینده نزدیک صورت بگیرد. مشکل دیگر معدنکاران استان عدم آزادسازی پهنه‌های مسدود شده توسط سازمان زمین شناسی است که این پهنه‌‌‌ها بخش عمده مناطق مستعد را در برگرفته است و همین موضوع باعث شده آمار صدور پروانه‌های اکتشافی در سال‌های اخیر کاهش چشمگیری پیدا کند و در طی دوسال گذشته به صفر برسد.