/assets/media/image/news/d4a5c8e03a844933bf92745366482737.jpg

1397/01/21

در نخستین نشست شورای سیاست گذاری خانه معدن ایران چه گذشت؟

رییس خانه معدن ایران درخصوص هدف از تشکیل شورای عالی سیاستگذاری دربخش معدن کشور گفت:
هم‌اکنون ودر بهار ٩٧بدنبال تحقق وایجاد بهارمعدنی درکشور عزیزمان ایران هستیم.
امروز درکشور شاهد یک تغییر نگاه و نگرش نسبتاخوب به حوزه معادن بوده و به دنبال آن، ارزآوری محصولات معدنی نیز افزایش یافته بطوریکه صادرات صنعتی و معدنی 22 درصد و صادرات غیر نفتی 6.5 درصد در سال 96 افزایش یافته است؛ همانگونه که مطلعید برای ارتقای رقابت پذیری تولید ایرانی،نوسازی صنعتی لازم و ضروری است، بخش معدن کشور نیز می بایستی با تجهیز ونوسازی ماشین آلات خودو با حمایت وپشتیبانی بانکها در سال حمایت از کالای ایرانی به کمک تولیدکنندگان و صنعتگران این عرصه ی بسیار سخت وطاقت فرسا برود.
همانطور که بدرستی می دانید،سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص داخلی حدود 6 درصد است که اصلا رقم مطلوبی برای کشوری با ظرفیت های معدنی همچون ما نبوده ودر دنیا این عدد برای چنین کشورهایی با چنین ظرفیتهایی تا 17 درصد باید افزایش پیدا کند. بدیهی است در حوزه معدن و صنایع معدنی یکی از مشکلاتی که وجود دارد، این است که بازگشت پول در این بخش سریع نبوده اما پایدار است بعبارتی دیگر،هم شغل و هم درآمد دربخش معدن پایدار است.
رییس خانه معدن ایران با بیان اینکه نخستین نشست سراسری شورای سیاستگذاری خانه معدن ایران باحضور٢٨نمایندگی این تشکل ومدیران بزرگ بخش معدن برگزار شد، گفت: در این نشست که باحضور روسای خانه های معدن استان های کشور و اعضای هیات مدیره وهیات امنا وسایر اعضای شورای سیاستگذاری خانه معدن ایران برگزار می شود،مقرر گردیده تا مهمترین اولویت های کاری و صنفی در سال 97 در دستور کارقرار گرفته و به موانع کسب و کار در بخش معدن درهر استان با حفظ اولویت برتر معدنی آن استان پرداخته خواهدشد.
بهرامن گفت:وجود چنین نشست هایی سبب می شود مسیر توسعه بخش معدن در سال جدید با ارائه راهکارها و پیشنهادها هموار شود و مشکلات معدنکاران با نگاه کلان به اقتصاد کشور رفع شود.
بهرامن ازاستان یزد بعنوان اولین نمایندگی استانی واز ایجاد نمایندگی در استان خوزستان بعنوان آخرین نمایندگی خبر داد و به اهمیت نقش راهگشایی خانه معدن در سراسر کشور پرداخت و گفت: این روزها همگرایی و نزدیکی تشکلها میتواند در حل مشکلات تولید بسیار موثر واقع شود چرا که بخش معدن نیازمند این است که از تجارب تمامی عوامل تولید و بازیگران آن استفاده شود. با توجه به همین رویکرد نمایندگیهای خانه معدن استان ها فعالیت میکنند و باید سعی شود مشکلات اصلی معادن مطرح شود تا راهکار مناسبی برای آنها از سوی متخصصان و کارشناسان شناسایی شود.
در ادامه غلامرضا حمیدی انارکی دبیر خانه معدن ایران مطرح کرد: تا به امروز برنامه های بسیاری برای توسعه و شکوفایی بخش معدن مطرح شده و قدمهای بزرگی برداشته شده است. اگرچه صد در صد انتظاراتمان برآورده نشده اما سعی شده با ایجاد کمیته های فوق تخصصی و انتقال نظرات کارشناسانه تصمیم های مثبت و راهگشایی بگیرند.
او افزود: حضور در چنین جمع هایی و بیان مسائل وچالشهاباعث میشود تصمیمات سازنده مانند خون تازه در رگهای بخش معدن جاری شود.
در خانه معدن به روی همه فعالان معدنی باز است و ما آماده ی دریافت نقطه نظرات فعالان معدنی هستیم .

بهرام شکوری عضو هیات مدیره خانه معدن ایران در ادامه اظهار کرد: تشکیل شورای سیاستگذاری با حضور روسای خانه معدن استانها در سال 97 اتفاق خوبی است که میتواند شروع آن حرکت بزرگی در بخش معدن باشد و مسیر سیاستگذاریهای بخش معدن در سال جدید را به سمت امیدوارکنندهای هدایت کند.
او افزود: بخش معدن میتواند با استفاده از تجربیات و مشاوره‌ها به شکل هدفمندی رشد کند و درون خود اشتغالزایی و توسعه را پرورش دهد. مسلما قرار گرفتن معدنکاری بخش خصوصی در چنین مسیری سبب می‌شود هرچه زودتر به توسعه معادن نزدیک شویم و اهداف اصلی بخش معدن و صنایع معدنی برآورده شود. بنابراین ایجاد شورای عالی سیاستگذاری خانه معدن ایران میتواند در تحقق بخشیدن این اهداف نقش موثری داشته باشد.
در ادامه این نشست، علاءالدین میرمحمد صادقی رئیس هیات امنای خانه معدن ایران افزود: در این سالها همیشه نتیجه جلساتی که خانه معدن ایران برگزار کرده در تصمیم سازیها مثمرثمر واقع شده و همین حسن نیت سکانداران تشکل باعث شده که عضو خانه معدن بمانم و در جلسات شرکت کنم. شورای عالی سیاستگذاری می تواند فضایی برای تبادل تجارب معدنکاران بخش خصوصی باشد.

او افزود: در جلسه ای که با رئیس مجلس شورای اسلامی داشتیم، آقای لاریجانی خواستند بخش خصوصی ابعاد واقعی تولید کالای ایرانی را بررسی و موانع پیش روی آن را شناسایی و راهکارهای خود را به مجلس پیشنهاد دهد. به نظرم نشست شورای سیاستگذاری خانه معدن می تواند کانونی برای تبادل نظر و تجربه همچنین راهکارهایی در راستای حمایت از کالای ایرانی باشد.ک

میرمحمد صادقی رییس هیات امنای خانه معدن ایران افزود: به آقای لاریجانی یادآور شدم برای حمایت از کالای ایرانی نیاز است دولت و مجلس قوانین مزاحم و موانعی که بر سر راه بخش خصوصی است را حذف کند تا فعالان اقتصادی سرمایه خود را در جریان تولید ملی سوق دهند زیرا امنیت اولین فاکتور برای جذب سرمایه محسوب می‌شود.

احمد مرادعلیزاده مدیرعامل پیشین شرکت ملی مس ایران در ادامه تاکید کرد: خانه معدن با ایجاد کمیته ای تحت عنوان بازنگری قوانین، برخی قوانین مربوط به بودجه و دستورالعمل های اجرایی وزارتخانه را بررسی کند زیرا برخی اوقات وزارت صمت دستورالعمل هایی صادر می کند که مانع فعالیت معدنکاران می شود.

او افزود: صنایع معدنی صنعتی تکرارپذیر هستند و می توان با ابزارهای موجود در حوزه فولاد و مس حرکت های توسعه ای بیشتری داشته باشیم. از سویی در راستای این اهداف توسعه ای پروانه های بهره‌ برداری معادن باید به عنوان ضمانتنامه های بانکی مورد قبول بانک ها قرار گیرد. از طرف دیگر بهتر است با نگاهی نو اکتشافات معدنی دنبال شود.