/assets/media/image/news/37b2b3c4dde346f2aafe14bdfa8fc30e.jpg

1397/07/17

حضور خانه معدن ایران در نشست کمیسیون معدن اتاق ایران

خلاصه ای از آنچه در این جلسه گذشت:

🔴این نشست که با حضور دکتر سلطانی نایب رییس اتاق ایران، صاحبنظران بخش خصوصی در بخش معدن، امور معادن اتاق های بازرگانی استانها، و همچنین تعدادی از مسئولان دولتی برگزار شد ؛حول موضوع واگذاریهای اخیر پهنه های اکتشافی که توسط وزارت صمت انجام شد،تشکیل گردید:

📌 دکتر سلطانی دستور کار جلسه را با چند سوال مطرح نمود:
• این شائبه وجود دارد که بسیاری از محدوده ها از قبل واگذار شده بود. آیا صحت دارد؟
• بر اساس چه مکانیسمی به این دغدغه توجه نشد که بخش خصوصی در این واگذاری ها سهمی فزاینده ندارد؟
• چرا اسامی محدوده هایی که یک سال پیش قبلا ثبت شده بود حذف شده است؟ در حالی که بر اساس قانون شفافیت اطلاعات باید این اطلاعات در دسترس همگان باشد.
• بر اساس چه مکانیسمی ذینفعان میتوانند مطمئن باشد به همه 5 محدوده رسیده و بیشتر نیست؟
• از چند ماه قبل اطلاع رسانی شده که در تاریخ مقرر پهنه هایی قرار است آزاد سازی شود، شرکت ها بر همین اساس پیش مطالعه ای دارند. چرا در نزدیکی موعد آزاد سازی محدوده ها برخی پهنه ها بلوکه می شود؟

📌در ادامه چند تن از حضار از روند کند ثبت نام محدوده ها شکایت داشتند و عنوان کردند که سامانه کاداستر در روز آزاد سازی فقل شده است و هیچ کسی نتوانسته محدوده خود را به ثبت برساند.
🔻مسئول پاسخ گویی به سوالات فوق آقای مهندس کشاورز، مدیر کل اکتشافات وزارت صمت به صورت خلاصه به برخی از سوالات از قرار زیر پاسخ داد:
📌محدوده ها در موعد مقرر آزاد سازی شده و در اختیار قرار گرفته شده اند اما یکسری مشکلات هم وجود داشته است.
📌اول هجوم هیجانی مردم برای ثبت محدوده ها، به طوری که محدوده هایی که سالها آزاد بوده اند اکنون به یکباره خواهان پیدا کردند و ثبت شده اند!
📌تا روز 11 شهریور ثبت محدوده ها آزاد بوده اما بعد از آن دیگر هیچ ثبتی صورت نگرفته و سیستم قفل شده که شائبه های اینچنینی پیش نیاید. اما بعد از ان تاریخ برخی از ارگان ها که فراموش کرده بودند نقاط امیدبخش خود را ثبت کنند وارد ماجرا شدند و ما مجبور شدیم نقاط امیدبخش آنها را در سامانه قرار دهیم.
📌تعارضات با محدوده های دیگر و همچنین مشکلات با ارگان های تصمیم گیر مثل محیط زیست میتواند عامل بلوکه شدن یا از دست رفتن برخی محدوده ها باشد.
📌برخی موارد بوده که پروانه بهره برداری که قبلا وجود داشته و معدن فعال بوده از ثبت در سیستم کاداستر جا مانده که در این موارد هم بعضا تصحیح شده است.
📌برخی موارد محدوده های کنار هم مربوط به یک نفر یا ارگان بوده که حریم بین آنها را حذف کردیم.
📌به طور کلی مشکلات مربوط به ثبت محدوده های استخراجی یا اکتشافی در سامانه و یا اشتباه کاربران وزارت خانه یا ادارات تابعه در استان ها ممکن است باعث شده باشد برخی محدوده ها به اشتباه آزاد اعلام شوند در حالی که حتی سینه کار استخراجی دارند و معادن قدیمی هستند.

⭕️ دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران :

🔻آزادسازی پهنه های معدنی اقدامی مثبت از سوی وزارت صمت بود.

🔻بعد از آزادسازی پهنه ها، باوجودی که انتظار می رفت این پهنه ها در اختیار فعالان بخش خصوصی قرار گیرد اما به نظر می رسد تعدادی از پهنه های امید بخش در اختیار افراد خاصی قرار گرفته و امکان این امر که فعالان معدنی برای گرفتن محدوده اقدام کنند سلب شده است.

🔻عدم شفافیت در واگذاری برخی پهنه های معدنی سبب شد که کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران به نمایندگی فعالان معدنی خواستار توضیح وزارت صمت نسبت به نحوه واگذاری پهنه های خاص شود.

🔴در پایان با جمع بندی که توسط آقای دکتر سلطانی قرائت شده عنوان شد که کمیسیون به پاسخ سوالات نرسیده و قرار بر این شد که هفته آینده نیز جلسه ای با همین موضوع برگزار شود تا در مورد سوالات، توضیحات بیشتری توسط نماینده دولت داده شود.