/assets/media/image/news/38fe6f00bb2c4264af1af4e274e2c51e.jpg

1397/02/25

بزرگترین سرمایه‌گذاری دولت در کردستان با مشارکت بخش خصوصی

 رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: یک میلیارد دلار برای تکمیل زنجیره فولاد در استان کردستان سرمایه‌گذاری می‌شود.


به گزارش ایمیدرو، مهدی کرباسیان در این آیین که بهمن مرادنیا، استاندار کردستان نیز حضور داشت، تصریح کرد: با امضای این توافقنامه، ظرفیت تولید برای ۲/۵ میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن، ۲/۵میلیون تن گندله، ‌۱/۱۶ میلیون تن آهن اسفنجی، ۱/۵میلیون تن ذوب و یک میلیون تن ورق فولادی در کردستان ایجاد می‌شود. 
وی افزود: این سند بین ایمیدرو و ۳ سهامدار بخش خصوصی شامل صبا فولاد، کیمیا معدن سپاهان و شرکت توسعه تجهیز معادن امداد امضا شد که هدف آن تکمیل زنجیره تولید فولاد و توسعه صنایع پایین‌دستی است. 
رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: شرکت فولاد کردستان که با سهام مجموعه یاد شده تشکیل شده، از حوزه معدن تا شمش فولاد شامل کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش فولاد را در اختیار خواهد داشت.


اکتشاف در کردستان
کرباسیان همچنین درباره اقدامات اکتشافی ایمیدرو در استان کردستان گفت: با وجود اینکه کردستان استانی معدنی است اما تا سال‌های گذشته، کار اکتشافی وسیعی در آن انجام نشده بود. به همین دلیل ایمیدرو برای جبران آن مسئله، با همکاری بخش خصوصی ۳هزار کیلومتر مربع فعالیت اکتشافی را در استان آغاز کرد که ۲هزار کیلومتر آن نهایی شده و هزار کیلومتر هم در تابستان انجام می‌شود. 
کرباسیان این برنامه را شروعی برای اکتشافات معدنی در استان کردستان عنوان کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود علاوه بر سنگ‌آهن، طلا و سایر عناصر معدنی نیز در آن منطقه کشف ‌شود که سبب فعال شدن ظرفیت‌های دیگر اقتصادی استان خواهد شد. 
وی تصریح کرد: در شرکت فولاد کردستان پیش‌بینی می‌شود تا یک میلیارد دلار در زنجیره فولاد سرمایه‌گذاری شود. در این طرح‌ها بیش از هزار نفر به طور مستقیم و تا ۴ برابر نیز به طور غیر مستقیم صاحب شغل می‌شوند. 
وی با بیان اینکه این پروژه‌ها زمینه فعال شدن صنایع پایین‌دستی را نیز ایجاد خواهند کرد، اظهار کرد: تا پایان تابستان امسال، عملیات اجرایی طرح‌ها آغاز می‌شود. 
کرباسیان تاکید کرد: پروژه‌ها گام به گام راه‌اندازی می‌شوند به طوری که در مرحله نخست در ۳ سال، ۲ تا ۳ کارخانه به مدار تولید می‌پیوندند. رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: این زنجیره را تا مرحله شمش فولادی پیش‌بینی کرده‌ایم اما بخش خصوصی می‌تواند تصمیم‌های بعدی را برای ادامه فعالیت بگیرد.


بزرگترین طرح سرمایه‌گذاری
استاندار کردستان با اعلام اینکه آغاز پروژه زنجیره فولاد کردستان در استان کلید خورده است، گفت: این پروژه بزرگترین طرح سرمایه‌گذاری دولت در چند سال‌ گذشته در کردستان است. 
بهمن مرادنیا نیز در جلسه بررسی و امضای مشارکت‌نامه زنجیره فولاد کردستان که با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد، اظهار کرد: توسعه بخش صنعت و معدن یکی از مطالبات اصلی مردم کردستان، به ویژه شهرستان‌های قروه و بیجار است. وی افزود: تا امروز معادن سطح استان کردستان تنها جنبه خام‌فروشی داشته‌ و در حوزه اشتغال، حرفی برای گفتن نداشته‌اند. استاندار کردستان با بیان اینکه حضور سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در کردستان نویدبخش توسعه حوزه معادن استان است، گفت: حضور و ورود بخش خصوصی در کنار بخش دولتی به این پروژه، ایجادکننده این فرصت مغتنم برای استان کردستان است. وی با اشاره به اینکه هر آنچه در استان باید انجام شود، برحسب وظیفه پیگیری خواهد شد، از مجموعه حاضر در پروژه توسعه معادن استان کردستان درخواست کرد: توسعه معادن استان کردستان به پروژه‌های شهرستان بیجار و قروه محدود نشود و پهنه دیواندره و سایر شهرستان‌های استان نیز به این طرح اضافه شوند. 
مرادنیا با تاکید بر اینکه آنچه به مردم استان کردستان وعده داده می‌شود، بر اساس توجه به اشتغالزایی و تولید ثروت برای مردم استان، پیگیری می‌شود، یادآور شد: امید است که یکی از ۲ پروژه پهنه قروه و بیجار با ظرفیت ۱/۶ تن به زنجیره کامل فولاد منتهی شود. 
مرادنیا گفت: با آغاز تاسیس این شرکت، مقدمات تولید ۷۰۰ هزار تنی تولید کنسانتره و گندله در شهرستان‌های قروه و بیجار شروع می‌شود که انتظار می‌رود با حمایت دولت به ظرفیت اسمی این طرح که یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن است، برسیم.


۲۰ معدن سنگ‌آهن در کردستان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان نیز با بیان اینکه این استان دارای ۲۰ معدن سنگ‌آهن با ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن استخراج اسمی سالانه است، اظهار کرد: کردستان با ۷۴ میلیون تن ۲/۶ درصد از ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی معادن کشور را در خود جای داده است. 
محمد دره‌وزمی افزود: ایجاد زنجیره فولاد در این استان علاوه بر جلوگیری از خام‌فروشی سنگ‌آهن باعث رونق اقتصادی و اشتغال می‌شود. وی گفت: ایجاد زنجیره فولاد، ایجاد واحدهای فرآوری تولید شمش طلا، فرآوری سیلیس برای تولید بتن سبک، فرآوری باریت به منظور تولید میکرونیزه و تولید مصنوعات سنگی از مهم‌ترین برنامه‌های در دست اقدام دولت برای فرآوری معدنی در این استان است. 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با بیان اینکه سال گذشته ۴۰۶ میلیارد ریال از حقوق دولتی معادن استان کردستان وصول شده است، افزود: این میزان بیش از ۲ برابر سهم تخصیص بوده است. دره‌وزمی گفت: بر اساس قانون ۱۵ درصد از این میزان برای توسعه زیرساخت‌های معدنی استان‌ها باید هزینه شود که تاکنون سهم استان کردستان پرداخت نشده است. 
وی افزود: راه دسترسی، یکی از مهم‌ترین چالش‌های معادن استان است که ساخت ۱۰۶ کیلومتر برای دسترسی بهتر به معادن کردستان با ۴۶۰ میلیارد ریال اعتبار در برنامه کاری قرار گرفته است. گفتنی است ذخیره قطعی معادن استان کردستان، ۶۲۰ میلیون تن و اشتغال اسمی پروانه‌های بهره‌برداری ۴ هزار و ۴۷ نفر است. اکنون یک هزار و ۸۵۱ نفر در معادن استان مشغول فعالیت هستند. 
سهم کردستان از ذخیره قطعی ۴۸ هزار میلیون تنی معادن کشور ۱/۲ درصد و در بخش اشتغال هم سهم استان از ۱۳۸ هزار و ۸۷۹ نفر اشغال اسمی کشور ۳ درصد است.