/assets/media/image/news/30f8e8209f574b918a5b7278995651a2.jpg

1397/08/15

اظهارات مهندس جباری در کافه خبر خانه معدن ایران در کانمین٢٠١٨

🔻اظهارات مهندس جباری در کافه خبر خانه معدن ایران در کانمین٢٠١٨

1- 👈🏻دلیل حضور شما در نمایشگاه ایران کان مین امسال چیست؟
در ابتدا تشکر میکنم از شما و همکاران در خانه معدن ایران، نمایشگاه ایران کان مین طی چند سال گذشته یکی از پربارترین نمایشگاهها بوده، متاسفانه بنا به دلایلی امسال خانه معدن کردستان نتوانسته در نمایشگاه شرکت کند اما بنده هرساله در نمایشگاه حضور خواهم داشت.

2-👈🏻 مهم ترین چالش های پیش روی استان کردستان چیست و چه راهکارهایی ا برای آنها پیشنهاد می دهید؟
یکی مسائل و چالش هایی است که دولتمردان ما می توانند کمک کنند نه اینکه صرفاً فقط حمایت کلامی داشته باشند. واحدهای تولیدی و معدنی را در استان کردستان از واحدهای کم برخوردار هستند. ما درخواستی که از دولتمردان محترم داریم خصوصاً جناب اقای دکتر رحمانی بعنوان کسی که سالیان متمادی در کمیسیون تشریف داشتند این است که بیایند و فعالیت ها را بصورت خاص بازدید کنند ، مخصوصاً مناطق کم برخوردار را.
این مسائل ما می تواند بوسیله ادارات مربوطه حل شود. ما در برهه ای از زمان قرار داریم که به معادن ما باید کمک شوند. بخش عمده را می توانیم از دولتی ها کمک بگیریم و بخش دیگر نیز توسط خود تولیدکننگان صورت گیرد که باید یک سری تحرکات داشته باشند. بحث بازارهای نو را باید بیابند.
این دو موضوع می تواند تا بخشی باعث تحرک در این بخش شود. یک تقاضایی که من از دولتمردان دارم این است که معدن را موتور محرکه صنعت ببینند. من همیشه این مساله را عنوان کردم که معدن همیشه برای دولتمردان و مسئولان ما بار نبوده بلکه یار و همراه بوده است. می توانند در نوسازی ماشین الات ، نوسازی دستگاههای معدنی و دراختیار گذاشتن تسهیلات ارزان قیمت در استانهای کم برخوردار مانند کردستان کمک کنند.

3-👈🏻 شما بعنوان یک فعال معدنی چه انتظاراتی از جناب آقای دکتر رحمانی در مقام وزارت صنعت معدن و تجارت دارید؟
جناب اقای دکتر رحمانی همیشه ارتباط نزدیکی با تشکل ها داشتند. و ایشان همیشه به نظرات تشکل ها احترام می گذارند. من با نگاه باز ایشان امید دارم که این مجموعه صنعت معدن و تجارت به طریقه ای مدیریت شود که نگرانی هایی که این چند ماهه در پی تحریم ها برای تولیدکننده ها و صنعتگران ایجاد شده از بین برود.
درحال حاضر من بعنوان یک صادرکننده خواستارم که تکلیف ما را روشن کنند. هزینه حمل و نقل چند برابر شده است و ثبات در قیمت ها وجود ندارد. برای مثال در بحث فرآوری سنگهای تزیینی الماسه هایی که برای برش استفاده میشد دستی 80 میلیون تومان بود که در حال حاضر 280 میلیون تومان شده است. ما اگر در بخش معدن بخواهیم این نگاه را داشته باشیم موفق نخواهیم بود.
درخواست من این است که آقای دکتر رحمانی نگاه ویژه ای به بخش معدن بعنوان موتور اصلی محرکه بخش صنعت (پلی متالها، فلزی و غیر فلزی) داشته باشند. با تشکلها همفکری داشته باشند و ما هم بتوانیم هر آنچه را که بتوانیم به این بخش کمک کنیم. و امید داریم بخش صنعت و معدن ما روی روال بیافتد و تولیدکننده بداند دارد چکار می کند.

ما تقاضای زیادی از ایشان داریم چه در بخش همفکری با تشکلها و چه در بخش نوسازی ماشین آلات معدنی، نوسازی ماشین آلات فرآوری و نگاه ویژه به مناطق کم برخوردار که می تواند معادن ما اشتغالزایی زیادی داشته باشد.
یک موضوع دیگری که در بخش فرآوری مهم است ایجاد زیرساختهای درست در بخش فرآوری است . ما هدفگذاری 2.5 میلیارد دلار در صادرات سنگ تزیینی را با کمک دولت و با کمک تشکلها در بخش تولید و معدن میتوانیم به سرانجام برسانیم.
در خاتمه از استاندار کردستان تقاضا دارم کارگروه هایی در جهت رفع مشکلات واحدهای تولیدی تشکیل دهند.