معرفی شبکه معدن ایران

معرفی شبکه معدن ایران


 

شبکه معدن ایران مجموعه ای است که به همت فارغ التحصیلان مهندسی معدن دانشکده فنی دانشگاه تهران و پلی تکنیک (صنعتی امیرکبیر) به منظور برقراری ارتباط موثر مابین شرکت ها، نهادهای متولی امر و متخصصین حوزه معدن و صنایع معدنی کشور شکل گرفته است.
نیاز مبرم فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی به زیرساخت های اطلاعاتی و نبود مجموعه ای اجرایی در این خصوص از سویی و لزوم تهیه این ارکان پایه توسط متخصصین و کارشناسان همین حوزه، این افراد را برآن داشت تا با تشکیل این مجموعه جوان و اجرایی نسبت به تهیه و انتشار اطلاعات پایه معدن و صنایع معدنی اقدام نمایند.
حوزه مخاطبین شبکه معدن ایران کارفرمایان، مشاورین، پیمانکاران و تامین کنندگان مرتبط با معدن و صنایع معدنی می باشند، از این رو حضور نهادهای تخصصی صنفی و علمی و مشاوره مشارکت و حمایت ایشان بخش عمده ای از سیاست گزاری این مجموعه می باشد.
با توجه به این مهم شبکه معدن ایران سیاست های کاری خود را از ابتدا بر پایه همکاری و مشاوره و مشارکت با همه متولیان صنفی و دولتی معدن و صنایع معدنی گذارده و سعی نموده است تا با همفکری با این نهادهای تخصصی، فعالیت هایی کارامد، مفید و مورد استفاده همه فعالان معدن و صنایع معدنی تعریف نموده و در جهت تبیین جایگاه معدن و صنایع معدنی در کشور و اعتلای جایگاه بین المللی آن اهتمام ورزد. در این راستا و با توجه به استراتژی و شرح فعالیت و وظایف خانه معدن ایران، شبکه معدن ایران سعی نموده است تا علاوه بر اینکه از مساعدت و همکاری دیگر متولیان بهره می یابد، به عنوان بازویی جوان، تخصصی و اجرایی در کنار خانه معدن ایران به عنوان مهم ترین و بزرگ ترین متولی خصوصی صنفی معدن و صنایع معدنی فعالیت نماید.
شبکه معدن ایران بر این باور است که معرفی شایسته توانمندی های شرکت های موفق امکان بهره¬ مندی هرچه بیشتر از انباشت مدیریتی و تجربیات حاصل از تولید خدمات و محصولات برتر را فراهم خواهد آورد.
از این رو بهره گیری از نخبگان در کلیه سطوح اجرای پروژه های شبکه معدن ایران موجبات صرفه جویی در منابع اعم از هزینه و زمان و نیز افزایش سود دهی در مقیاس ملی را فراهم خواهد آورد. شبکه معدن ایران معتقد به رشد متوازن در کلیه زمینه های اطلاع رسانی تخصصی است و اهم پروژه های این مجموعه به شرح زیرند:


• کتاب جامع معدن و صنایع معدنی ایران : برای کلیه مخاطبین حوزه معدن و صنایع معدنی با نگاه به معرفی شایسته در داخل کشور و اعتلای جایگاه بین المللی 

 


• پورتال جامع معدن و صنایع معدنی کشور : با رویکرد استفاده از بستر فن آوری اطلاعات 

• نرم افزار جامع معدن و صنایع معدنی کشور : به منظور پل ارتباطی بین مجموعه های سخت افزاری و پورتال جامع

• مجموعه برترهای معدن و صنایع معدنی ایران: برای مخاطبین خاص و با چشم انداز صدور مواد و محصولات معدنی و خدمات فنی و مهندسی (در دست تهیه)

• بانک جامع معادن: به منظور جمع آوری و انتشار به روز تولیدات معدنی و آمارهای تخصصی (در دست تهیه)

• بانک جامع افراد حقیقی معدن و صنایع معدنی: به منظور جمع آوری و انتشار توانمندی کلیه افراد فعال در حوزه معدن وصنایع معدنی (در دست تهیه)

• نمایشگاه های تخصصی معدن و صنایع معدنی: به منظور هم اندیشی و گردهم آوردن متخصصین داخلی و بین المللی معدن و صنایع معدنی در فضایی تخصصی و مفید و کارا

• دوره¬ها و کارگاه های آموزشی تخصصی: به منظور توانمندسازی و ارتقای دانش و تجربه فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی 


الف- کتاب جامع معدن و صنایع معدنی ایران

فقدان یک مجموعه کامل و جامع از همه فعالان و متخصصین حوزه معدن و صنایع معدنی سبب شد تا شبکه معدن ایران با همراهی و مشارکت خانه معدن ایران اقدام به انتشار کتاب جامع معدن و صنایع معدنی ایران نماید. این کتاب شامل اطلاعات گسترده ای از شرکت ها و نهادهای تخصصی فعال در این صنعت می باشد. با تقسیم بندی زمینه فعالیت شرکت ها با نزدیک به 200 کلیدواژه تخصصی و وجود فهرست های تخصصی متعدد سعی شده تا این مجموعه برای کاربران آن مجموعه ای کارا و مفید و با استفاده سهل و آسان باشد. تمامی اطلاعات این کتاب در دو زبان و در دو جلد فارسی و لاتین تهیه شده و حوزه توزیع آن بسیار گسترده و رایگان خواهد بود. در نظر است با توجه به عمر اطلاعات ارجاعی این مجموعه در دوره های سالانه و یا دوسالانه به روز رسانی و منتشر شود. اطلاعات کامل کتاب، پورتال و CD جامع معدن وصنایع معدنی در مقدمه این مجموعه ارایه شده است.

ب - پورتال جامع معدن و صنایع معدنی ایران کشور www.IMICO.com

رشد استفاده از اینترنت در ایران از ابتدای دهه 80 بیش از 100 برابر شده است و ایران - تاکنون- بیشترین سرانه مصرف اینترنت را در خاورمیانه داراست.
ضرورت ایجاد یک پایگاه مردم نهاد بر بستر فن آوری اطلاعات با هدف مرجعیت در مباحث معدن و صنایع معدنی ایران اندیشه پایه ای تشکیل و برنامه نویسی پورتال جامع معدن و صنایع معدنی کشور بوده است.
هر شرکت به هر زبان و توسط هریک از پرسنل خود – که صلاح بداند – توانایی ورود، حذف و ویرایش اطلاعات را خواهد داشت. اجزای زیرصفحه ( Home page ) هر شرکت به شرح زیرند: 

• معرفی شرکت 

• چارت سازمانی

• دپارتمان ها و واحدهای فنی

• پروژه ها

• محصولات

• گواهینامه ها

• حمایت ها

• مقالات

• نمایشگاه ها

• کاتالوگ ها

• آلبوم تصاویر

• ارتباط با شرکت

درج اطلاعات در هر یک از بخش های فوق اختیاری است و تا زمان ورود اطلاعات لینک های فوق در زیرصفحه نمایش داده نخواهند شد.

در این پورتال برای هر شرکت یک آدرس دسترسی فوری در نظر گرفته شده است: 
www.IMICO.com/Fa/companys home

ج- نرم افزار جامع معدن و صنایع معدنی (معدن یار)

به منظور ارتباط راحت و آسان کاربران با مجموعه اطلاعات بانک جامع معدن و صنایع معدنی بدون اتصال دایم به شبکه اینترنت، نرم افزار جامع معدن و صنایع معدنی با نام معدن یار تهیه شده است. کاربران می توانند با نصب این نرم افزار به کمک CD و یا دانلود از وب سایت بانک اطلاعات شرکت ها را بر روی رایانه شخصی خود نصب نمایند و با استفاده از موتور جستجوگر آن اطلاعات همه نهادهای فعال را با تقسیم بندی تخصصی بازیابی نمایند. با اتصال به اینترنت و فراخوانی تغییرات و به روز رسانی های انجام شده از پورتال، مرکز داده های نرم افزار به روز خواهد شد.

د - مجموعه برترهای معدن و صنایع معدنی ایران

مجموعه برترهای معدن و صنایع معدنی ایران تلاشی است با هدف شناساندن شایسته توانمندی بومی فعالان معدن و صنایع معدنی مابین نهادهای کارفرمایی و متولی امر در داخل ایران و نیز کشورهایی که فعالان معدنی و صنایع معدنی ایرانی امکان حضور در فعالیت های تخصصی آنها را دارند.
شبکه معدن ایران در نظر دارد پس از انجام موفق بانک جامع معدن و صنایع معدنی ایران با ملاک های کارشناسی شده و ارزیابی های استاندارد اقدام به انتشار مجموعه برترهای معدن و صنایع معدنی، به منظور ورود به بازرهای بین المللی و ارتقای جایگاه جایگاه معدن و صنایع معدنی در ایران در دنیا و گسترش صدور مواد و محصولات معدنی و خدمات فنی و مهندسی نماید.
از این رو این مجموعه باید گویای قابلیت های بزرگ ترین و شایسته ترین شرکت ها در حوزه های مشاوره و پیمانکاری و تامین کنندگان مواد و تجهیزات مرتبط معدن و صنایع معدنی باشد.
شبکه معدن ایران با انجام این پروزه در حوزه عمران (برترهای بتن ایران) و بیش از 8 ماه مطالعات فنی اقتصادی و امکان سنجی با ملاک های زیر اقدام به اطلاع رسانی تولید این اثر مابین شرکت های برگزیده خواهد نمود:

• نظرخواهی از حلقه مشاوران

• عضویت در انجمن های تخصصی 

• انجام پروژه های شاخص ملی

• ایفای نقش در پروژه های بین المللی

• کسب گواهینامه های معتبر

• حضور در نمایشگاه های تخصصی

• حمایت از مجامع علمی

• نوآوری دراستفاده از تکنولوژی


ه- نمایشگاه های تخصصی معدن و صنایع معدنی

وجود نمایشگاه های متعدد معدنی بعضا با عناوین مشترک و گاهی اوقات با اهداف صرفا اقتصادی، شبکه معدن ایران را برآن داشت تا با مشارکت و همکاری خانه معدن ایران برگزاری نمایشگاه های هدف مند و تخصصی در زمینه های مختلف مباحث معدن و صنایع معدنی را در دستور کار خود قرار دهد. برگزاری کارگاه های آموزشی مفید و مثمر ثمر و میزگردهای تخصصی با موضوعات چالشی روز مباحث معدن و صنایع معدنی در حاشیه نمایشگاه ها، دعوت، مشارکت و حضور فعالان بین المللی و خارجی در این رویدادها و برگزاری نمایشگاه ها با استانداردهای روز دنیا از جمله مواردی است که این نمایشگاه ها را از دیگر رویدادهای مشابه آن متمایز خواهد ساخت.

ه- برنامه های آتی

در راستای رفع دیگر نیازهای فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی، شبکه معدن ایران، جمع آوری و انتشار اطلاعات تخصصی دیگری همچون بانک فعالان حقیقی حوزه معدن و صنایع معدنی، بانک اطلاعات تخصصی و آماری معادن و صنایع معدنی ایران، کارگاه های آموزشی تخصصی و کاربردی با حضور بهترین اساتید ایرانی و بین المللی و ارایه گواهینامه های معتبر و ... را در دست اقدام دارد و به زودی اطلاعات آنها را ارایه خواهد نمود.