رضا رحمانی که اواخر هفته گذشته عباس قبادی را نیز به‌عنوان «معاون جدید بازرگانی داخلی» خود معرفی کرده بود، پیش از به دست گرفتن سکان وزارت صنعت، معدن و تجارت «تشکیل اتاق فکر» و «جوان‌گرایی» را از اولویت‌های خود در انتصاب‌ وزارتخانهمتبوع خود اعلام کرده بود. به‌گفته وی در دوره جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت میانگین سنی مدیران پایین خواهد آمد و از تجربه‌های افراد با سابقه نیز در اتاق‌های فکر که در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت تشکیل خواهد شد، استفاده می‌شود. در این میان نیز براساس قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، تا نیمه آذرماه امسال بازنشستگان شاغل دولتی مشمول این قانون باید سمت‌های خود را ترک کرده باشند.  در غیر این‌صورت طبق مقررات با آنان برخورد خواهد شد و هر سازمان و نهادی که از دولتبودجه دریافت می‌کند نیز مشمول این قانون است.

اما در حکم انتصاب دو معاون جدید وزیر صنعت کشور چه وظایف و مواردی قید شده است؟ متولی صنعت در حکم انتصاب مقیمی، ۱۰ ماموریت را برای معاون امور صنایع جدید تعریف کرده است. «توسعه همه‌جانبه صنعت و تقویت منابع انسانی این بخش»، «بازسازی، نوسازی و اصلاح ساختار صنایع»، «توسعه تحقیقات کاربردی و دانش فنی در صنایع»، «حمایت و تعمیق ساخت داخل کالاها و تجهیزات مورد نیاز کشور»، «تقویت همکاری‌های بخش صنعت و مراکز علمی و دانشگاهی»، «ارتقای توان رقابت‌پذیری صنایع برای حضور در بازارهای بین‌المللی»، «بررسی موانع و نیز پیشنهاد راهکارهایی برای افزایش توان رقابتی و صادراتی صنایع»، «جلب مشارکت تشکل‌های صنعتی در امر سیاست‌گذاری»، «برنامه‌ریزی صنعتی به‌منظور حمایت از تولیدات داخلی» و «ایجاد اشتغال پایدار منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی» انتظاراتی است که از سوی رحمانی عنوان شده است. مقیمی پیش از این معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در حکم صالحی‌نیا، سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران آورده است: امید می‌رود با صرف تلاش و حسن هماهنگی و تعامل با عوامل خبره و صاحب‌نظر سازمانی و برون‌سازمانی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود، موجبات پیشبرد وظایف محوله به‌ویژه رشد و تقویت صنایع کوچک، فراهم کردن بستر مناسب با زیرساخت‌های مورد نیاز در شهرک‌های صنعتی و ارتقای کیفیت خدمات مورد انتظار صنایع مستقر در نواحی و شهرک‌های صنعتی را با اعمال تصمیم‌های مناسب و شجاعانه فراهم کنید. صالحی‌نیا پیش از این معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت بود. اواخر هفته گذشته نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت با تقدیر از حسن یونس سینکی، معاون بازرگانی داخلی وزارتخانه، عباس قبادی را به جای وی منصوب کرد.

تعهدات معاونان

همچنین مراسم تودیع و معارفه روسای پیشین و جدید معاونت امور صنایع، ‌شرکت صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و نیز معاونت بازرگانی داخلی با حضور افشار فتح الهی، مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی، صادق نجفی مشاور عالی وزیر و دستیار ویژه و یونس الستی معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد. فتح‌الهی در این مراسم اظهار کرد: امروز در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و در این شرایط همه باید همت کنیم و بدون تمرکز بر اختلاف‌نظرها بر موضوعات تنظیم و کنترل بازار تمرکز کنیم که بسیاری از موضوعات حل می‌شود. مدیرکل دفتر وزارتی تصریح کرد: باید روحیه همکاری و تفاهم با سایر معاونت‌های وزارتخانه و نیز وزارتخانه‌های دیگر را تقویت کنیم. وی تاکید کرد: باید از جزیره‌ای عمل کردن بپرهیزیم و در شرایطی که کشور به کار تخصصی نیاز دارد و رئیس‌جمهور هم وظایف کنترل و تنظیم و نظارت بر بازار و برنامه‌ریزی را بر این وزارتخانه تکلیف کرده است با همدلی مشکلات را حل کنیم و با تمام توان به پیش برویم.

در ادامه مشاور عالی وزیر و دستیار ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر انجام کار جهادی افزود: در نظر داریم با توجه به شرایط موجود ستاد تحریم را شکل بدهیم و در آن ستاد نیاز به نظرات، پیشنهادها و تدابیر همه برای خروج از وضعیت فعلی اهمیت دارد. نجفی در ادامه تصریح کرد: استراتژی ما مشورت با بخش‌خصوصی است و نیت نیز به صحنه آوردن جوان‌هاست. وی با اشاره به باز گشت ۱۰۵۷ واحد صنعتی به چرخه تولید در سال گذشته گفت: بالاترین حجم پروانه‌ها و زمین را طی امسال و سال گذشته داشته‌ایم و این نشان می‌دهد که با کار جهادی مشکلات کشور حل می‌شود.

 در ادامه مقیمی، معاون جوان امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه‌های تشریحی وزیر در مجلس گفت: متعهد می‌شوم با مجموعه تلاش‌ها ‌اهداف و برنامه‌های ارائه شده را محقق کنیم. وی نوسازی و بازسازی را از پروژه‌های ملی و اصلی معاونت متبوع خود برشمرد و افزود: حتما از ظرفیت ستاد تسهیل و شورای هماهنگی قوا برای رسیدن به اهداف بخش استفاده خواهیم کرد.  وی ادامه داد: با تاکید بر توانمندسازی تولید داخلی، ‌استفاده از پتانسیل‌های سازمان‌های توسعه‌ای، پایبندی به اصل مشورت، تصمیم‌گیری فنی و اجرایی، کار جهادی، ترویج اخلاق و معنویت، شفاف‌سازی با محوریت فرآیندهای الکترونیک و تعامل سازنده با ذی‌نفعان، زمینه توسعه صنعتی را فراهم خواهیم کرد. صالحی‌نیا نیز گفت: امروز باید به نظام تامین مالی، بهره‌وری، ‌دانش فنی، ‌استفاده از ظرفیت‌های موجود و ارزش‌افزوده و توان صادراتی نگاه ویژه‌ای داشته باشیم.

سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک با بیان اینکه باید مجموعه‌ای از اقدامات حمایتی از صنایع داشته باشیم، گفت: اقدامات انجام شده قبلی در شرکت شهرک‌های صنعتی ایران را سرفصل اقدامات قرار می‌دهیم، چراکه حتما بر اساس ضروریات و تجربه بوده است. قبادی، معاون امور بازرگانی نیز یادآور شد: با همکاری می‌توان بر مشکلات فائق آمد و تجربه این نوع کار را در ادوار مختلف داشته‌ایم. وی افزود: با علم و آگاهی و شناخت از شرایط روز کشور وارد مجموعه شده‌ام و بر شرایط کشور اشراف دارم و با وجود تحریم‌ها آنچه اهمیت دارد این است که بتوانیم قدم هر چند کوچکی در جهت تنظیم بازار و رفع مشکلات مردم برداریم.