تاکید وزیر صنعت بر اینکه می‌توان در شرایط سخت اقتصادی و حتی فشار از جریان سلطه بین‌الملل، به ایمیدرو تکیه کرد جای بسی افتخار دارد که چنین سازمانی به همت تمامی مدیران، ‌کارشناسان و کارکنان در مسیر درست خود- آن‌طور که بدان اشاره شده- در حرکت است. اما به راستی چگونه تلاش‌های مستمر یک مجموعه، ثمربخش و اثرگذار بوده است؟

گزارشی که روز شنبه در حضور اعضای مجمع ارائه شد،‌ چند نکته داشت که مایلم به آنها اشاره کنم. معدن و صنایع معدنی در کناررشد ظرفیت‌سازی، تولید و اشتغال و درآمدزایی، سبب کاهش فاصله طبقاتی و اثرات منفی اجتماعی در مناطق خود می‌شوند. ارتباط دوسویه با جامعه محلی، ایفای مسوولیت اجتماعی، ‌افزایش مشارکت با بخش خصوصی، ارزآوری برای اقتصاد و حضور در زنجیره تولید از جمله اثرات این زنجیره به هم پیوسته است.

نموداری که در جلسه ارائه شد حاکی از روند رو به رشد سرمایه‌گذاری در جهت راه‌اندازی پروژه‌های معدنی و صنایع معدنی است. از ۴۷ طرح سال ۹۲ تنها ۱۲ طرح فعال بود و مابقی در وضعیت رکود قرار داشت. اما ارقام سرمایه‌گذاری با روندی صعودی از ۱۵۲۳ میلیارد تومان سال ۹۳ به ۹۶۰۰ میلیارد تومان سال ۹۶ و در نهایت ۱۱هزار میلیارد تومان سال جاری رسیده است.  در همین حال برنامه اکتشاف ۲۷۰هزار کیلومتر مربعی این سازمان به گونه‌ای اجرایی شده که توانست مناطق کم‌برخوردار را به‌عنوان پتانسیل معدنی و رشد اقتصادی و اجتماعی معرفی کند. به بیانی دیگر، با احتساب فعالیت‌های اکتشافی در۴۱ ناحیه کمتر توسعه یافته، ایمیدرو ۸۲درصد شهرستان‌های کم‌برخوردار کشور را پوشش داده است.

از سوی دیگر، آورده ۸۵۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی در پروژه‌های جدید، اقدام عملی دیگری است که نشان دهنده مشارکت دادن بخش خصوصی در توسعه است. همچنین نهایی شدن نقشه راه معدن و صنایع معدنی از جمله واپسین اقدامات ایمیدرو بود که با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت،‌ همفکری تشکل‌ها و نهادهای تخصصی به بار نشست. این برنامه مشتمل بر ۶ راهبرد و ۷۳ سیاست است که مرداد ماه در اختیار وزیر صنعت جهت ابلاغ قرار گرفت. علاوه بر این، توسعه همکاری‌ها با مراکز دانشگاهی و علمی که از نیازهای اصلی توسعه این بخش به شمار می‌آمد، در ۵ سال اخیر عینیت یافت. انعقاد قرارداد با ۱۱ دانشگاه کشور در راستای اقدامات پژوهشی و فناوری صورت گرفت که نتایج آن نصیب بخش معدن و صنایع معدنی می‌شود.

توانمندسازی نیروی انسانی، همکاری نزدیک برای فعال‌سازی و رونق معادن کوچک، اجرای پروژه‌های زیربنایی در مناطق معدنی، توجه روزافزون به امور محیط زیست با اختصاص بودجه‌های مناسب و انعقاد قرارداد با مراکز معتبر بین‌المللی، پایش مستمر طرح جامع فولاد، تقویت صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی، توسعه مناطق ویژه صنایع انرژی‌بر سواحل جنوبی و در نهایت زمینه‌سازی توسعه صادرات بخش معدن و صنایع معدنی از مجموعه اقداماتی است که توسط مدیران، کارشناسان و کارکنان ایمیدرو عملی شده است. در این میان، بخش صادرات به گونه‌ای عمل کرد که به‌رغم سهم ۵-۶ درصدی در تولید ناخالص داخلی، توانسته سهمی ۲۲درصدی در صادرات کشور و ارز‌آوری ایفا کند.

نگاهی اجمالی به این روند نشان می‌دهد، ایمیدرو توانسته خود را به‌عنوان سازمانی پویا در جهت توسعه کشور معرفی کند و چنین تلاش‌هایی از نظر دولت به ویژه شخص رئیس‌جمهوری مغفول نمانده و مجموعه در جشنواره شهید رجایی مورد تقدیر قرار گرفت. برگزاری مجمع عمومی سازمان نیز نشان داد، تلاش خانواده ایمیدرو نتیجه‌بخش بوده و این امر به صراحت و دفعات با تقدیر وزیر همراه شده است. تقدیری که اینجانب نیز خود بر آن تاکید می‌ورزم و مراتب سپاس خود را از این جمع اعلام می‌دارم.