مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در بیست‌وششمین جلسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران به ورود بخش خصوصی در عرصه معدنکاری به مقیاس‌های کوچک و متوسط تاکید کرد و گفت: برای تقویت حضور بخش خصوصی در عرصه معدنکاری کوچک و متوسط ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از سوی صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی برای این منظور در نظر گرفته شده است.

وی با تاکید بر نقش بخش خصوصی خواستار حضور بیشتر انجمن‌ها و تشکل‌ها در نشست‌های بزرگ و تاثیرگذار شد و گفت: بخش خصوصی قدرت تفکر بزرگ‌تر و نیروی انسانی بیشتر برای این کار را دارد؛ این در حالی است که بخش دولتی اغلب با محدودیت‌ها همراه است، بنابراین در این بخش حتما باید نقش بخش خصوصی بیشتر شود، شاید در تمام تصمیم‌گیری‌ها نظر آنها اعمال نشود، اما تداوم رابطه باعث نزدیکی بیشتر دولت و بخش خصوصی می‌شود. کرباسیان با اشاره به جایگاه معدن و صنایع معدنی در کشور گفت: با تلاش بخش خصوصی این نقش و جایگاه روز به روز پررنگ‌تر و شناخته‌شده‌تر شده تا جایی که روزی در اقتصاد مقاومتیاثری از معدن نبود، اما امروز همه جایگاه معدن را در اقتصاد می‌دانند که البته مشکلات خود را دارد اما قابل حل است.

وی همچنین خواستار همکاری بخش خصوصی در اجرایی شدن نقشه راه معدن و صنایع معدنی شد و گفت: هم اکنون این نقشه راه از سوی ایمیدرو تدوین شده و برای تدوین آن نیز از نظرات انجمن‌ها و تشکل‌های مرتبط نیز بهره گرفته شده و با وجود کم و کاستی‌هایی که دارد امید می‌رود تا با حمایت بخش خصوصی کار اجرایی و در طول مسیر کاستی‌ها رفع شود. رئیس هیات عامل ایمیدرو خطاب به اهالی معدن گفت: نقد کردن به تنهایی کافی نیست و در کنار آن پیشنهادهای سازنده نیز باید ارائه بدهید. در این نشست همچنین رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: شرایط برای تولید مواد با ارزش افزوده بالا و جلوگیری از خام فروشی در بخش معدن مهیا نیست. بهرام شکوری ضمن انتقاد از مدیریت دولتی آن را عامل انهدام تولید داخل دانست و گفت: پایین نگه داشتن دستوری نرخ ارز محکوم به شکست است. وی با اشاره به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درخصوص تحولات اخیر نرخ ارز، گفت: از ۱۹ سال قبل همواره کسری بودجه وجود داشته و این کسری به‌طور متوسط سالانه۲۲ درصد بوده و همین امر در پایان سال زمینه افزایش قیمت ارز را به وجود آورده است. وی همچنین تصریح کرد: در کنار این موضوع، افزایش سفر در پایان سال، کاهش نرخ سود بانکی و ورود پول به بازار، عدم تزریق ارز به بازار و حس عدم اعتماد مردم به آینده اقتصادی کشور و ترس از نتیجه برجام موجب بالا رفتن قیمت ارز شد.

شکوری تاکید کرد: دولت به جای برطرف کردن بی ثباتی در نرخ به تک نرخی کردن نرخ ارز رو آورد، اما این فشار دستوری، در آینده به ضرر کشور و صادرکنندگان خواهد بود. وی افزود: چین با افزایش تعرفه در حال از دست دادن بازار خود در آمریکا است و همین موضوع باعث می‌شود به سمت بازارهای در اختیار ما رو آورد و عرصه رقابت تنگ تر شود. در همین راستا مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن ایران نیز در این نشست تصمیمات اخیر مسوولان در وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت و شورای عالی معادن را مانع استقلال بخش معدن دانست و گفت: متاسفانه تصمیمات به سمت و سویی می‌رود که استقلال بخش معدن را از آن خواهند گرفت.