“اردشیر سعد محمدی” شامگاه یکشنبه اول تیرماه در مراسم افتتاح هشتمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، فراوری و تجهیزات وابسته و ششمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین آلات معدنی و راه‌سازی در کرمان اظهار کرد: شرکت مس در سال ۹۸ در مسیری مناسب قرار گرفته و رتبه اول در رشد فروش کشور را کسب کرده است و در رشد سوددهی نخستین شرکت در کشور است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: در حال حاضر ۲ هزار و ۲۷۰ میلیون یورو به اضافه ۲۰ هزار میلیارد تومان پروژه جدید در دست اجرا داریم، دراستان کرمان ظرفیت تولید کاتد به۴۰۰ هزار تن رسیده است که ۲۸۰ هزار تن در مس سرچشمه و ۱۲۰ هزار تن هم در ۲ هفته پیش با افتتاح های رسیاست جمهوری به ظرفیت کاتد اضافه شده است.

سعدمحمدی با بیان اینکه نیازمند توسعه متوازن در معدن و تولید کنستانتره هستیم، خاطرنشان کرد: در معدن دره آلو تا پایان امسال کارخانه ۱۵۰ هزار تنی و در دره زار هم کارخانه ۱۲۰ هزار تنی کنسانتره را راه اندازی می کنیم ضمن اینکه در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ فاز ۲  میدوک در شهربابک با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن و ۲۰۰ هزار تنی کنستانتره جدید در سرچشمه و نیز طرح مکانیزاسیون در سرچشمه در دست اجرا است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تصریح کرد: باید تناژ استخراجی را تا ۲ برابر افزایش دهیم در حال حاضر میزان استخراج ماده معدنی در کشور ۵۳ میلیون تن است که باید به بیش از  ۱۰۰ میلیون تن ارتقاء دهیم.

سعدمحمدی با بیان اینکه در حال حاضر یک هشتم تولید کل معادن کشور در اختیار صنایع مس است که یک شرکت قدیمی و فنی توسط پرسنل خدومش در حال رشد است، خاطرنشان کرد: امروز امیدواریم صادرات را گسترش دهیم که با توجه به کیفیت تولید منحصر به فرد مس که در دنیا به ۵ نوع معروف است مس با عیار ۹۹.۹۹ را تولید می کند.

وی ادامه داد: صادرات مس در سال ۹۸ حدود ۲.۵ برابر نسبت به سال ۹۷ افزایش داشتیم که امسال سال جهش تولید را داریم امیدواریم ارتقاء در این بخش را شاهد باشیم و از تولید ۱۱۷ هزار تن سال گذشته به بالغ بر ۱۵۰ تن برسد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه امسال پنج معدن جدید در استان کرمان باز می کنیم که مطالبه ای است و قطعا انجام می شود، گفت: در تولید کنستانتره مس کارخانه های بسیاری راه اندازی کردیم و امیدواریم در مسیری قرار گیریم که تکنولوژی ثبت طرح تولید کنستانتره را به نام شرکت مس ایران ثبت کنیم که آمادگی اجرا، طراحی و تولید تجهیزات کارخانه کنسانتره با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن را داریم.

وی افزود: اگر بتوانیم تجهیزات ایجاد کارخانه را فراهم کنیم بومی سازی معنای گسترده تری پیدا می کند امّا تا فراهم شدن شرایط، ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت مس را در دستور جدی کار قرار دادیم.

سعدمحمدی ادامه داد: اولویت اول، دوم و سوم ما سرمایه گذاری در داخل کشور است و اگر بتوانیم در استان کرمان شرایط تولید را بیش از گذشته فراهم کنیم نمایشگاه دائمی مس را در رفسنجان ایجاد خواهیم کرد که امکان ساخت قطعات بیش از گذشته برای قطعه سازان فراهم باشد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران عنوان کرد: طی ۳ ماه گذشته فروش بی نظیری در تاریخ داشتیم و در بخش تولید از سال گذشته فزونی گرفتیم و امیدواریم امسال رکوردهای جدیدی برجای بگذاریم.

سعدمحمدی ادامه داد: امسال ۵۰۰ نیروی جدید استخدام کردیم و ۱۰۰ نفر دیگر را در شهریور با آزمون جذب می کنیم و تمامی نخبه های استان را در رشته های مورد نیاز خود به کار می گیریم و آنان را پرورش و آموزش می دهیم که در سال های آینده مدیرانی با توانایی بالا در مس باشند.

وی بیان کرد: در بخش مسئولیت های اجتماعی در سال گذشته ۷۰ زمین چمن در روستاهای استان کرمان احداث کردیم، ۱۳ اردوی جهادی پنج روزه با ۲۵ پزشک متخصص در روستاها درمان رایگان ارائه کردند؛ اردوهای جهادی امسال به ۲۰ عدد می رسد و سعی کردیم تلاش خود را برای مسئولیت اجتماعی تا حد امکان انجام دهیم.

وی ادامه داد: ورزشگاه ۳۰ هزار نفری کرمان امسال افتتاح می شود که یکی از مدرنترین ورزشگاه ها خواهد بود و ورزشگاه ۱۵ هزار نفری رفسنجان و ۱۵ هزار نفری در شهربابک موجب می شود که تورنمنت بین المللی در استان داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در ادامه با اشاره به اینکه سال گذشته ۷۰ هزار متر و امسال ۱۰۰ هزار متر حفاری اکتشافی انجام شد که ذخایر بیش از ۷۰ سال آینده را تامین می کند، اظهار داشت: ۵ معدن جدید که موجب رونق اقتصادی در مناطق مختلف استان کرمان می شود امسال اکتشاف خواهد شد و چند دستگاه جدید حفاری، ۴۰ دستگاه جدید تراک، که ناوگان تجهیزات در معادن را ارتقاء می دهند و از نظر فنی با طرح مکانیزاسیون کیفیت کار خود را در ایمنی و فنی بهبود می بخشند را خریداری می کنیم.

سعد محمدی ادامه داد: شرایط ما به گونه ای است که در بازار بورس در سال ۹۷ ارزش مس ۳۰ هزار میلیارد تومان بود سال گذشته به ۷۲ هزار میلیارد تومان و امروز به ۲۳۰ هزار میلیارد تومان ارتقا یافته که بیانگر رفتار مس در انظار اقتصادی کشور است.

وی بیان کرد: فاصله مس با فولاد مبارکه که ۴۵ درصد بوده به ۱۶ درصد رسیده است و شرکت مس ظرفیت معدنی و حرفه ای جایگاه نخست کشور را می تواند داشته باشد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در پایان تاکید کرد: در ورزش نیز امیدواریم ۲ تیم نخست لیگ یک مس رفسنجان و کرمان لیگ برتری شوند در هندبال و تیر و کمان قهرمان کشور شدیم و تلاش داریم در تمامی زمینه ها توسعه متوازن در سیستم شکل گیرد که خدمتی به مردم کنیم و در اقتصاد استان و کشور نقش آفرینی کنیم.