وی با اشاره به‌عملکرد شرکت مدیریت منابع آب در سال گذشته گفت: در سال ۹۶ با یک کار بسیار سنگین آب قابل برنامه‌ریزی در بخش‌های مختلف شرب، صنعت، کشاورزی و خدمات به تفکیک ۶۰۹ دشت مطالعاتی و ۳۱ استان پایش شد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. وی با اشاره به پیگیری جدی مصوبات شورای عالی آب در راستای اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی تصریح کرد: در مجموع ۱۵ پروژه برای احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی تعریف شده که متولی ۱۱ پروژه وزارت نیروو متولی چهار پروژه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان زمین‌شناسی است که در این راستا کارگروهی مشترک میان وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی تشکیل شده است. حاج‌رسولی‌ها از آغاز طرح آماربرداری دور سوم منابع و مصارف آب خبر داد و گفت: این طرح از اهمیت بالایی برخوردار است و با تکمیل آن اطلاعات گذشته به روز شده و راهنمای ما برای اتخاذ تصمیم‌های آتی خواهد بود. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر اهمیت توسعه دولت الکترونیک گفت: خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته در سال گذشته سامانه «ساماب» در همه شرکت‌ها و سامانه «سامیر» در ۸۰ درصد شرکت‌های آب منطقه‌ای راه‌اندازی شد که امیدواریم در سال جاری سامانه «ساماب» در همه دفاتر پیشخوان دولت فعال شود. وی با بیان اینکه نیروگاه‌های برقابی در سال گذشته در تولید انرژی به یک رکورد تاریخی دست یافتند، گفت: در پیک شبکه برق سال گذشته نیروگاه‌های برقابی به‌صورت همزمان ۹ هزار و ۳۲۹ مگاوات تولید کردند که این رقم یک رکورد محسوب می‌شود. وی با اعلام این مطلب که در سال گذشته ۶ واحد برقابی به ظرفیت ۴۱۹ مگاوات به شبکه سراسری متصل شد، ادامه داد: با هماهنگی‌های به‌عمل آمده با سازمان انرژی تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا) ۳۹ فقره موافقت‌نامه گذر حجمی آب به شرکت‌های آب منطقه‌ای دارای پتانسیل نیروگاه برق‌آبی کوچک تخصیص و برای بخش‌خصوصی صادر و علاوه بر آن فرآیند سرمایه‌گذاری در این بخش تسهیل شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از تحقق ۹۱درصدی طرح‌های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶ به‌رغم تنگناهای مالی خبر داد و گفت: بر این اساس ۱۴ هزار و ۵۳۴ حلقه چاه غیر مجاز در سراسر کشور پر و مسلوب المنفعه شد که با این اقدام از برداشت سالانه بیش از ۵۳۲ میلیون مترمکعب آب جلوگیری به عمل می‌آید. وی افزود: در سال گذشته نیز ۹ سد با حجم مخزن ۵۴۵ میلیون متر مکعب افتتاح و ۸ سد دیگر به ظرفیت ۷۴۷ میلیون مترمکعب آبگیری شد، علاوه بر این نیز بیش از ۵۸ هزار و ۷۰۰ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی احداث شده است. حاج‌رسولی‌ها شرایط منابع آبی کشور را نامناسب توصیف کرد و گفت: وجود منابع مالی، آب و وحدت رویه بین همه بخش‌های مرتبط از الزامات کنونی بخش آب کشور است. وی با تاکید بر اهمیت کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی خطاب به مدیران عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای سراسر کشور گفت: جلسات کارگروه‌های استانی باید با جدیت پیگیری شود و مدیران عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای به‌عنوان دبیران این کارگروه مکاتبات لازم را با استانداری‌ها و دستگاه‌های مرتبط داشته باشند. حاج‌رسولی‌ها با اشاره به اولویت‌های عمومی مندرج در حکم وزیر نیرو در ابقای مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب گفت: سلامت نظام اداری، شفافیت مالی، دسترسی همگانی به اطلاعات، فراهم کردن فرصت‌های برابر، حفاظت از اموال دولتی، شایسته گزینی بخشی از اولویت‌های عمومی شرکت است. وی با بیان اینکه باید با مردم حرف بزنیم و ارتباط پررنگ‌تری با آنان داشته باشیم خاطرنشان کرد: مسائل اجتماعی در مدیریت منابع آب اهمیت بالایی دارد که با تدابیر وزیر نیرو مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی در وزارت نیرو تشکیل شده است.

مجتبی سهیلی، رئیس گروه آب‌های سطحی شرکت مدیریت منابع آب ایران با تشریح وضعیت بارش‌ها گفت: میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۳ درصد کاهش یافته است که علاوه بر کاهش بارش‌ها، پوشش‌های برفی به دلیل افزایش دما در سطح کشور اصلا مناسب نیست و این عوامل باعث شده از نظر رتبه بارش‌ها طی ۵۰ سال اخیر در جایگاه ۴۸ قرار داشته باشیم. همچنین در این نشست آرش اخوان مدیرکل دفتر بهره‌برداری از تاسیسات تامین آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ظرفیت مخازن سدهای کشور را ۵۰ میلیارد مترمکعب عنوان کرد.